Trwa ładowanie...
d33zahe

Są zarzuty dla 4 osób, które weszły na teren Sejmu bez przepustek

Warszawska prokuratura przedstawiła zarzuty dotyczące naruszenia miru domowego 4 osobom, działaczom stowarzyszenia Obywatele RP, którzy 30 listopada bez wymaganych przepustek weszli na teren Sejmu. Chodzi o art. 193 Kodeksu karnego, w myśl którego "kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Są zarzuty dla 4 osób, które weszły na teren Sejmu bez przepustek
(PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d33zahe

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański, wobec tych osób "nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych". - Żadna z tych osób nie przyznała się do winy, jedna z nich złożyła krótkie wyjaśnienia, pozostałe oświadczenia - powiedział prokurator.

Sprawa dotyczy incydentu z 30 listopada, kiedy czworo przedstawicieli Obywateli RP bez wymaganych przepustek weszło na teren Sejmu. Zgodnie z przedstawionymi zarzutami, nie chcieli go opuścić mimo wezwań Straży Marszałkowskiej.

Stowarzyszenie organizuje 10 grudnia w Warszawie demonstrację m.in. przeciw ograniczaniu prawa do zgromadzeń.

d33zahe

- PiS przygotował nowelizację prawa o zgromadzeniach, aresztowano Józefa Piniora, kontynuowany jest atak na organizacje pozarządowe, różne podchody trwają, mające na celu ograniczenie wolności prasy i mediów. (...) Nasza demonstracja 10 grudnia będzie miała taki kontekst, że będzie "przytupem" do zapowiadanej przez Komitet Obrony Demokracji ogólnopolskiej akcji 13 grudnia, w której nasza grupa, Obywatele RP, oczywiście weźmie udział - zapowiedział Paweł Kasprzak z Obywateli RP. Podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość "odbiera wolności obywatelskie".

- My tych ich zakazów przestrzegać nie będziemy - dodał. Jak tłumaczył Kasprzak, termin i miejsce demonstracji zostały wybrane nieprzypadkowo - chodzi bowiem o kontrmanifestację do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca tzw. miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę samolotu z 10 kwietnia 2010 roku.

Marek Grabski

d33zahe

Podziel się opinią

Share

d33zahe

d33zahe
Więcej tematów