Są szanse na ekstradycję Mazura
Wbrew niektórym opiniom, istnieją szanse
na ekstradycję z USA Edwarda Mazura - powiedział minister
sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który rozmawiał na ten
temat w Waszyngtonie z amerykańskim prokuratorem generalnym
Alberto Gonzalesem.
Przed wyjazdem do USA niektórzy eksperci mówili mi, że nie ma możliwości ekstradycji Mazura. To jest nieprawda - powiedział minister polskim dziennikarzom na zakończenie swej trzydniowej wizyty w USA.
Poinformował, że umówił się z Gonzalesem, iż będą w kontakcie telefonicznym w sprawie ekstradycji polonijnego biznesmena z Chicago, oskarżonego o zlecenie zabójstwa w 1998 r. komendanta policji polskiej, generała Marka Papały. O ekstradycję Mazura Polska zabiega bezskutecznie od około półtora roku.
Strona amerykańska zobowiązała się dokonać jeszcze raz oceny wszystkich argumentów prawnych i faktycznych, jakie w tej sprawie istnieją. Polska zrobiła wszystko, co było możliwe, aby doprowadzić do ekstradycji pana Mazura - powiedział minister Ziobro.
Uzupełniliśmy wniosek o ekstradycję sporządzony w 2005 r., który rzeczywiście był daleki od doskonałości w zakresie spraw formalnych. Uzupełniliśmy też materiał dowodowy, który jest w tej chwili bardzo twardy, wskazujący na odpowiedzialność Mazura za zlecenie zabójstwa generała Papały - dodał.
Zapytany, jakie nowe dowody przedstawiono rządowi USA, minister Ziobro odmówił jednak ich ujawnienia.
Finał tej sprawy będzie w perspektywie zakreślonej przez tygodnie. Jaki będzie, to już zależy od strony amerykańskiej. Podkreślam, że piłka leży po stronie USA. Decyzja zależy od pana Gonzalesa - powiedział szef resortu sprawiedliwości.
Rzeczniczka prokuratora Gonzalesa, zapytana o perspektywy ekstradycję Mazura, tak jak poprzednio odmówiła wszelkich informacji na ten temat.
Nie komentujemy tej sprawy. Sprawy ekstradycji są bardzo delikatne - powiedziała rzeczniczka Jackie Lesch.
W trakcie naszej rozmowy prokurator generalny USA zobowiązał się, że sprawę wnikliwie zbada, przeanalizuje wszystkie argumenty, jakie podniosłem, i obiecał, że jakaś decyzja w tej sprawie będzie podjęta. Nie będzie już stanu zawieszenia - oświadczył minister Ziobro.
Dał przy tym do zrozumienia, że Polska przywiązuje ogromną wagę do ekstradycji Mazura i sprawa ma wymiar polityczny.
Powiedział, że jeśli decyzja o ekstradycji będzie negatywna, wówczas spotka się ona z właściwym komentarzem i stanowiskiem władz polskich. Powtórzył, że ekstradycja Mazura to "sprawa honoru" polskich organów ścigania.
Umówiliśmy się, że w ciągu kilku tygodni skontaktujemy się telefonicznie. Czy ta decyzja już będzie wtedy gotowa, nie potrafię powiedzieć. Ale zdziwiłbym się, gdyby przeciągała się przez wiele miesięcy - dodał.
Dotychczasowe dowody obciążające Mazura, o których wiadomo, to zeznania aresztowanych płatnych zabójców o domniemanym zleceniu morderstwa Papały. Ziobro powiedział, że przedstawiciele administracji USA wyjaśniali mu, iż sprawa ekstradycji Mazura jest wyjątkowo, okropnie trudna z amerykańskiego punktu widzenia.
Zapytany czy chodzi tu o rzekomą pracę Mazura dla amerykańskich, a także polskich służb specjalnych, minister odmówił odpowiedzi, tłumacząc się ustaleniami z rządem USA.
Jestem zmuszony do lojalności wobec strony USA. Obwiązuje mnie dyskrecja - oświadczył.
Poinformował natomiast, że fakt posiadania przez Mazura obywatelstwa USA sam w sobie nie jest przeszkodą na drodze do ekstradycji.
Tomasz Zalewski