Trwa ładowanie...
d3w56pv
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Są podejrzani o zabójstwo Borysa Niemcowa

Szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow oświadczył, że w sprawie zabójstwa jednego z liderów opozycji Borysa Niemcowa jest kilku podejrzanych. Na razie jednak rosyjskie służby nie ujawniają ich personaliów. Niemcow został zastrzelony w piątek późnym wieczorem w okolicach Kremla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Borys Niemcow
Borys Niemcow (PAP/EPA)
d3w56pv

Śledczy, jak wcześniej informowano, rozpatrują kilka wersji zbrodni, nie wyłączając i tej, że było to zabójstwo na zlecenie. Bortnikow dodał, że na obecnym etapie śledztwa nie może nic więcej powiedzieć.

Rosyjskie media poinformowały, że wczoraj cały dzień płetwonurkowie szukali broni w rzece Moskwie w pobliżu mostu, gdzie zastrzelono Niemcowa. Niewykluczone, że zabójca, po tym jak zastrzelił lidera opozycji, wyrzucił narzędzie zbrodni do rzeki.

Zastrzelony w pobliżu Kremla

d3w56pv

Borys Niemcow został zastrzelony w piątek wieczorem na moście w pobliżu Kremla. Pochowano go we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Wcześniej tysiące ludzi, w tym zagraniczne delegacje, uczciły pamięć zmarłego na uroczystości żałobnej w Centrum im. Andrieja Sacharowa w Moskwie.

Demokratyczny świat potępił zabójstwo i zaapelował do władz Rosji o rzetelne dochodzenie w sprawie zabójstwa i o przykładne ukaranie winnych.

Ostro krytykował Putina

Niemcow należał do grona młodych reformatorów, którzy doszli do władzy po rozpadzie Związku Radzieckiego. Był wicepremierem w okresie, gdy Rosją rządził prezydent Borys Jelcyn. Po dojściu do władzy Władimira Putina, przeszedł do opozycji, stając się jednym z największych krytyków obecnego prezydenta.

d3w56pv

Negował zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-12 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Osierocił czworo dzieci. Miał 55 lat.

Źródło: PAP, IAR, WP

Zobacz również wideo: Pogrzeb Borysa Niemcowa

d3w56pv

Podziel się opinią

Share

d3w56pv

d3w56pv
Więcej tematów