Są nowe prognozy dla rynku pracy. Spowolnienie wzrostu płac w 2025 roku
Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zwolni w przyszłym roku, mimo obecnych dwucyfrowych wzrostów. To efekt m.in. wyższej płacy minimalnej i niedoboru pracowników - ocenia Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
25.11.2024 | aktual.: 25.11.2024 12:14
Wzrost wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach obecnie utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym. Jak wskazuje Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), jest to głównie spowodowane podwyżką płacy minimalnej oraz brakiem wykwalifikowanej siły roboczej. Jednak w przyszłym roku tempo wzrostu płac ma się zmniejszyć.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 r. wyniosło 8,3 tys. zł, co oznacza wzrost o 10,2 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jednocześnie zatrudnienie spadło o 0,5 proc. rok do roku.
Druchyn podkreśla, że dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń jest widoczny niemal we wszystkich kategoriach PKD. Wskazuje, że w przyszłym roku wzrost płac będzie wolniejszy, ponieważ tempo wzrostu płacy minimalnej również się zmniejszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sytuacja na rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw pogarsza się od 12 miesięcy. Największe redukcje zatrudnienia dotyczą sektora energetycznego i administracji, gdzie spadki wyniosły odpowiednio 3,4 proc. i 3 proc. Z kolei wzrost zatrudnienia odnotowano w branży rekreacyjnej i HoReCa, odpowiednio o 4,9 proc. i 2,5 proc.
Druchyn przewiduje, że w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy nie ulegnie zmianie, a poprawa nastąpi dopiero w przyszłym roku. Obecnie popyt na pracę jest umiarkowany, a oczekiwania przedsiębiorców pozostają negatywne.
Analityk PIE zwraca uwagę na malejącą presję płacową, która może sprzyjać stabilizacji rynku pracy w przyszłym roku. W połączeniu z uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz ogólną poprawą aktywności gospodarczej w Polsce, sytuacja na rynku pracy może się poprawić.
Polski Instytut Ekonomiczny, jako publiczny think tank, regularnie przygotowuje analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Źródło: PAP