Trwa ładowanie...

Są jak służące. Szokujące praktyki w domach hierarchów Kościoła

Praca za symboliczne wynagrodzenie, frustracja i poczucie upokorzenia. To codzienność zakonnic w domach kardynałów i biskupów. Podobnie jest ze służbą na plebaniach czy w kuriach biskupich.

Są jak służące. Szokujące praktyki w domach hierarchów KościołaŹródło: Fotolia, fot: Miss Mafalda
d3k3wy4
d3k3wy4

O siostrach zakonnych traktowanych jak posługaczki informuje comiesięczny dodatek dla kobiet do watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano". Kulisy ich pracy zdradziła pochodząca z Afryki siostra Marie, która od 20 lat przyjmuje pod dach swojego domu w Watykanie zakonnice z całego świata i poznała wiele takich historii.

Opowiedziała, że większość zakonnic pracuje w domach hierarchów od rana do nocy. Sprzątają, piorą i gotują. Nie mają normowanego czasu pracy i muszą być na każde wezwanie przełożonych. Część wcale nie otrzymuje zapłaty, inne tylko niewielkie - i to nieregularne - wynagrodzenie. Niewiele lepiej jest z posługą w szkołach czy w domach wikariuszy.

Zobacz także: Seksizm i chamstwo w Sejmie. Sprzeczne opinie posłanek

Nie tylko we Włoszech

Siostra Marie powiedziała reporterom gazety, że rzadko się zdarza, aby zakonnice siadały razem z duchownymi do stołu i muszą same jeść w służbowej kuchni. Rozmówczyni "L’Osservatore Romano" uważa, że nienormalnym jest, aby osoba konsekrowana była tak obsługiwana przez inną osobę o takim samym statusie.

Zakonnica podkreśliła, że wiele sióstr jest sfrustrowana taką sytuacją. Nie skarżą się jednak, ale w milczeniu wykonują powierzone obowiązki. Tłumaczy, że często wynika to z konieczności, bo "służące hierarchów" utrzymują ze skromnej pensji rodziny w Afryce, Ameryce Łacińskiej czy Azji.

"L’Osservatore Romano" zaznacza, że problem nie dotyczy tylko Watykanu, ale także domów duchownych i plebanii w innych krajach.

d3k3wy4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k3wy4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj