Są chętni na zakup głównej siedziby SLD
Jak poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita - wpłynęło pięć ofert kupna siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie. Termin składania ofert minął 28 września.
Kalita nie chciał ujawnić szczegółów ofert. Jak tłumaczył, Sojusz wiąże w tej sprawie tajemnica handlowa. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych od polityków SLD wynika jednak, że najwyższa z ofert opiewa na ok. 40 mln zł.
Skarbnik Sojuszu Edward Kuczera, który jest członkiem zespołu odpowiedzialnego za przyjmowanie ofert, powiedział, że od ich zawartości "zależeć będzie dalsze procedowanie". Kuczera podkreślił, że dalsza procedura sprzedaży siedziby Sojuszu będzie nadzorowana przez kancelarię prawną.
Zespół przygotuje dla zarządu krajowego SLD rekomendację dotyczącą ewentualnego zbycia budynku przy ul. Rozbrat w Warszawie. Według Kality, ostateczna decyzja zarządu co do sprzedaży może zapaść w pierwszej połowie października.
SLD zamierza sprzedać część lub całość swojej warszawskiej siedziby. Jak wynika z ogłoszenia na stronie internetowej Sojuszu, działka i budynek mają 3758 m kw. Na nieruchomość składają się dwa budynki biurowe oraz hotel wraz z kawiarnią. Rozważana jest sprzedaż całości nieruchomości albo tylko hotelu.
Obecnie przy ulicy Rozbrat do SLD należy m.in. kamienica, gdzie obraduje Rada Krajowa partii, mieszczą się gabinety: szefa Sojuszu Grzegorza Napieralskiego i sekretarza generalnego Marka Nawrota. Swe siedziby mają tam również: młodzieżówka SLD - Federacja Młodych Socjaldemokratów i Rada Mazowiecka partii.
W skład majątku Sojuszu wchodzi też stojący obok siedziby stary, od lat nieremontowany hotel, w którym czasami nocują działacze Sojuszu spoza Warszawy.
W sierpniu w SLD odbyły się konsultacje na temat tego, co zrobić z siedzibą partii. W tej sprawie wypowiedziały się m.in. wojewódzkie struktury Sojuszu. Zdania w tej sprawie są podzielone - część działaczy jest za sprzedażą jedynie części hotelowej; inni z kolei - za zbyciem całości majątku przy ulicy Rozbrat.