Trwa ładowanie...

Cicibór Duży ma powód do dumy. Przystanek zamieniony w perełkę

Na drodze wojewódzkiej nr 811 z Białej Podlaskiej do Janowa Podlaskiego uwagę zwraca wyjątkowy przystanek. Za jego przemianę odpowiada miejscowy radny, którego z kolei zainspirowała jedna z mieszkanek.

Przystanek w miejscowości Cicibór DużyPrzystanek w miejscowości Cicibór DużyŹródło: lublin112, fot: Mateusz Siwiec
d93ty5d
d93ty5d

Jak wyglądają przystanki autobusowe, szczególnie te w mniejszych miejscowościach, można zauważyć, podróżując po regionie czy kraju. Często są one zaniedbane, zdewastowane czy też znajdują się w nich sterty śmieci. Tymczasem dla wielu mieszkańców to bardzo ważne obiekty, które pozwalają schronić się przed deszczem, śniegiem lub też wiatrem. Na szczęście pojawiają się społeczne inicjatywy, dzięki którym przystanki uzyskują ciekawy i nietuzinkowy wygląd.

Tak też ostatnio stało się w miejscowości Cicibór Duży w powiecie bialskim. Za inicjatywą stoi rady gminy Biała Podlaska Mateusz Siwiec. Jak sam wyjaśnia, do działań zmotywowała go jedna z mieszkanek, wskazując na zaniedbany przystanek. Do działań wciągnął znajomego, który zajął się kwestią projektową. Paweł Cajgner z pracowni Cajgner Art odpowiada też za wykonanie prac.

Oczywiście skupiono się nad tym, aby projekt nawiązywał do okolicy. Stąd też umieszczono podobiznę artysty związanego z Ciciborem Dużym, Kazimierza Grześkowiaka. Jest też tekst z piosenki "Panny z Cicibora", a nawet kolejka wąskotorowa. Mało kto pamięta, ale przed laty kursowała ona do Roskoszy. Do tego jest unita podlaski trzymający książkę pt. "Pamięci Unitów Podlaskich" czy też postać diablicy.

d93ty5d

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rrzucili się na pomoc. Dramatyczny moment akcji ratunkowej na Podlasiu

W środku znajduje się także anioł czytający gazetę, na której znajduje się hasło "Wandalizm szkodzi na oczy". Jest to przesłanie do osób, które wpadłyby na pomysł, aby zniszczyć efekt prac. Na tylnej ścianie umieszczono zaś miejscową zabytkową kaplicę i dawną cerkiew z połowy XVII wieku oraz zabytkowy cmentarz unicki.

Radny Mateusz Siwiec wyjaśnia, iż do pomocy zaangażował szereg osób, które wsparły pomysł finansowo, jak też pomogły w sprzątaniu przystanku. Sam przeznaczył na ten cel dwie swoje diety, czyli 2 tys. zł. Malowidło ma utrzymać jakość i kolory przez 10 lat. Zostało też zabezpieczone warstwą ochronną. Całość, jak wyjaśnia radny, ma się przyczynić do uatrakcyjnienia miejscowości zarówno w regionie, a być może nawet na arenie ogólnopolskiej.

d93ty5d

Źródło: lublin112.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj