Trwa ładowanie...
d2nho3w

Rzymska Deklaracja młodzieży: obniżyć wiek wyborczy do 16 lat

Ponad 200 przedstawicieli młodzieży z
27 państw UE przyjęło w Rzymie Deklarację z okazji 50.
urodzin Unii, w której postulują m.in. jak najszybsze przyjęcie
skróconej unijnej konstytucji, obniżenie wieku wyborczego do 16
lat i zapewnienie mieszkań dla młodych.

d2nho3w
d2nho3w

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/50-rocznica-podpisania-traktatow-rzymskich-6038691845325441g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/50-rocznica-podpisania-traktatow-rzymskich-6038691845325441g )

  1. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

"Po latach sukcesów, europejski projekt wydaje się gubić kierunek i inspirację. Odrzucenie traktatu konstytucyjnego przez wyborców we Francji i Holandii było jasnym symbolem rosnącej niepewności i niezadowolenia europejskich obywateli" - brzmi jedno ze zdań preambuły deklaracji młodych Europejczyków, przyjętej na zakończenie szczytu młodych, który odbył się w weekend w Rzymie.

d2nho3w

Zorganizowany z okazji z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich pierwszy szczyt młodych zgromadził ponad 200 uczestników reprezentujących młodzież z różnych środowisk - w większości pozarządowych organizacji studenckich z 27 państw członkowskich.

W przyjętym przesłaniu dla Europy młodzi zadeklarowali szerokie poparcie dla traktatu konstytucyjnego, aczkolwiek w wersji skróconej do części instytucyjnej i Karty Praw Podstawowych. "Reforma rozszerzonej Unii jest kluczowa, tak by sprostać dzisiejszym wyzwaniom i szansom jutra. Taki zrewidowany dokument powinien zostać przyjęty tak szybko, jak to możliwe" - brzmi deklaracja młodych.

Mówiąc o wyzwaniach dnia dzisiejszego, młodzi podkreślają zwłaszcza rosnące poczucie niepewności i braku sprawiedliwości socjalnej. Apelują o rozwój europejskiego modelu socjalnego, który miałby się przejawiać m.in. odpowiedzialnością każdego kraju za zapewnienie młodym ludziom zatrudnienia, a także mieszkań oraz walką z wykluczeniem społecznym. Służyć temu miałoby przyjęcie - zgodnie z zaleceniem młodych - strategii minimalnego wynagrodzenia w krajach członkowskich, którego wysokość byłaby jednak ustalana na narodowym poziomie.

By zwiększyć uczestnictwo młodych ludzi w budowaniu demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, zaapelowali oni w deklaracji o obniżenie wieku wyborczego do 16 lat we wszystkich państwach członkowskich.

"Jako młodzi ludzie, obywatele Europy dzisiaj i Europy jutra, deklarujemy naszą gotowość, by wziąć część odpowiedzialności na siebie, i apelujemy do europejskich przywódców, którzy zebrali się w Rzymie, by przyłączyli się do naszych wysiłków i udzielili zgody na nasze rekomendacje" - czytamy w deklaracji. (sm)

Inga Czerny

d2nho3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nho3w
Więcej tematów