Trwa ładowanie...

Rzymkowski: złożę projekt uchwały o powołanie komisji ws. śmierci ks. Popiełuszki

W Sejmie może powstać kolejna komisja śledcza. Poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski uważa, że posłowie powinni zająć się wyjaśnieniem sprawy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Jego zdaniem w tej sprawie zawiodły "prokuratura, sądy i inne instytucje państwa". W rozmowie z WP dodał, że zawiódł także Instytut Pamięci Narodowej.

Share
Rzymkowski: złożę projekt uchwały o powołanie komisji ws. śmierci ks. Popiełuszki
Źródło: WP.PL
d2a2n7q

- Złożę w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. To niezwykle ważna postać dla Polaków, symbol walki narodu polskiego z komunizmem, którą prowadził na gruncie nauczania Kościoła katolickiego i zgodnie ze słowami Jana Pawła II "zło dobrem zwyciężaj" - powiedział poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski portalowi wPolityce.pl.
Według Rzymkowskiego "tak naprawdę wszystkie materiały dotyczące zamordowania ks. Jerzego są w posiadaniu instytucji państwowych". - W książce Leszka Szymowskiego "Księżobójcy. Anatomia zbrodni" wymienione są nazwiska osób, które miały realny wpływ na te decyzje. Wiemy, że znani nam, oficjalni zabójcy kapelana "Solidarności" nie są jego prawdziwymi mordercami. I to jest najlepszy przykład na to, że komisja śledcza jest potrzebna, bo prokuratura, sądy i inne instytucje państwa zawiodły - mówi Rzymkowski.

Pytany, czy nie jest już "za dużo komisji śledczych", skoro ma powstać także komisja do spraw wyjaśnienia przestępstw VAT-owskich, Rzymkowski podkreślił, że "nie chodzi o show medialny, ale o dojście do prawdy".

d2a2n7q

- Prokuratura nie jest w stanie wyjaśnić sprawy od 1984 r., po 1989 r. miała więcej możliwości, żeby dojść do prawdy, ale tak się niestety nie stało. Trzeba w końcu odsłonić okoliczności zbrodni i wskazać jej prawdziwych sprawców. To świadczy o tym, jak ważna i wielopiętrowa jest ta sprawa - zaznaczył. Poseł zauważył, że część sprawców zbrodni zapewne już nie żyje. Mimo to - zaznaczył - jednak niezwykle potrzebne jest przedstawienie opinii publicznej wszystkich osób odpowiedzialnych za mord i całości wątków sprawy, które do dziś nie są znane.

Zobacz także: Komisja śledcza ds. Amber Gold. Giertych kontra Wassermann

- Tak naprawdę wiemy tylko kiedy nastąpiło porwanie. Nie wiemy do końca, jakie były okoliczności porwania ks. Jerzego. Nie znamy powodów porwania, nie mamy wiedzy, kto był jego inspiratorem, jakie było tło polityczne i jaka była rola Sowietów w całym zdarzeniu. Musimy wyjaśnić, kto bezpośrednio odpowiada za śmierć kapłana - powiedział Rzymkowski.

d2a2n7q

Rzymkowski: z reguły nie ufam prokuratorom

WP postanowiła dowiedzieć się czy złożona przez posła zapowiedź powołania komisji śledczej ws. śmierci księdza Popiełuszki oznacza, że nie ufa on prokuratorom IPN, którzy od lat prowadzą śledztwo w tej sprawie. - Prowadzą, ale efektów nie ma - stwierdził poseł Kukiz'15.

- Ja z reguły nie ufam prokuratorom - wyznał w rozmowie z WP Rzymkowski. - Zajmowali się sprawą Amber Gold, a jednak trzeba było powolać komisje ds. Amber Gold. Zajmowali się sprawą śmierci Barbary Blidy, a także zdecydowano się powołać komisję. Także w sprawie śmierci ks. Popiełuszki prokuratura ma sobie bardzo dużo do zarzucenia - dodał.

Zdaniem Rzymkowskiego ta komisja powinna powstać przede wszystkim po to, by przedstawić opinii publicznej wszystkie okoliczności tej zbrodni.

d2a2n7q

Za śmierć ks. Popiełuszki odpowiada "związek zbrojny w MSW"?

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) od 1980 r. był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 r., gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego - Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Śledztwo w sprawie śmierci ks. Popiełuszki prowadzą wciąż prokuratorzy IPN. Jego okoliczności są wyjaśniane w ramach śledztwa w sprawie związku zbrojnego w MSW. Rok temu akta dotyczące samego wątku ks. Jerzego Popiełuszki w tej sprawie liczyły 127 tomów, dodatkowo prokuratorzy dysponowali 82 tomami załączników oraz 104 tomami akt policji, prokuratury powszechnej i sądów. Od 2004 r. przesłuchano ponad 120 osób, wciąż przesłuchiwane są kolejne.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2a2n7q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a2n7q
d2a2n7q
Więcej tematów