Rzeki przekraczają stany alarmowe. Ostrzeżenia najwyższego stopnia
Po odwilży i opadach deszczu wzrósł poziom wody na rzekach. W wielu miejscach przekroczono stany alarmowe oraz ostrzegawcze. IMGW wydało ostrzeżenia w kilku województwach.
Po opadach śniegu przyszła wysoka temperatura, która doprowadziła do roztopów. Ciepłej aurze towarzyszą także opady deszczu. To doprowadziło do tego, że rzeki przekraczają stany ostrzegawcze oraz alarmowe.
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie kłodzkim, gdzie w poniedziałek nad ranem ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IMGW wydało ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych w województwach dolnośląskim (chodzi o zlewnie Bóbr, Czerna Wielka, Kwisa, Kaczawa, Ślęza, Widawa, Orla czy Barycz), lubuskim (Nysa Łużycka, Czerna Wielka i Bóbr), wielkopolskim (Orla) oraz opolskim (Widawa).
Alerty drugiego stopnia wydano dla regionów w województwach lubuskim (zlewna Obra), wielkopolskim (Barycz, Kanał Mosiński i Swędrnia), dolnośląskim (Oława i Nysa Kłodzka ze Ścinawką), opolskim (Oława, Stobrawa, Prosna górna), łózkim (Swędrnia, Łużyca, Grabia i Prosna górna), świętokrzyskim (Pilica, Nida, Wierna Rzeka, Bobrza, Czarna Nida, Czarna, Łagowianka, Koprzywianka), zachodniopomorskim (Zalew Szczeciński oraz Parsęta), pomorskim (Słupia, Łeba, Reda i Wybrzeże Wschodnie) oraz warmińsko-mazurskim (Bauda i Pasłęka).
Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano ponadto dla zlewni Zalewu Wiślanego oraz Elbląga.
Większość alertów będzie obowiązywała do środy. W najbardziej zagrożonych rejonach Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej ostrzeżenia będą w mocy do czwartku.
Czytaj więcej: