Rzeki przekraczają stany alarmowe. Ostrzeżenia najwyższego stopnia
Po odwilży i opadach deszczu wzrósł poziom wody na rzekach. W wielu miejscach przekroczono stany alarmowe oraz ostrzegawcze. IMGW wydało ostrzeżenia w kilku województwach.
26.12.2023 13:11
Po opadach śniegu przyszła wysoka temperatura, która doprowadziła do roztopów. Ciepłej aurze towarzyszą także opady deszczu. To doprowadziło do tego, że rzeki przekraczają stany ostrzegawcze oraz alarmowe.
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie kłodzkim, gdzie w poniedziałek nad ranem ogłoszony został alarm przeciwpowodziowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
IMGW wydało ostrzeżenia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych w województwach dolnośląskim (chodzi o zlewnie Bóbr, Czerna Wielka, Kwisa, Kaczawa, Ślęza, Widawa, Orla czy Barycz), lubuskim (Nysa Łużycka, Czerna Wielka i Bóbr), wielkopolskim (Orla) oraz opolskim (Widawa).
Alerty drugiego stopnia wydano dla regionów w województwach lubuskim (zlewna Obra), wielkopolskim (Barycz, Kanał Mosiński i Swędrnia), dolnośląskim (Oława i Nysa Kłodzka ze Ścinawką), opolskim (Oława, Stobrawa, Prosna górna), łózkim (Swędrnia, Łużyca, Grabia i Prosna górna), świętokrzyskim (Pilica, Nida, Wierna Rzeka, Bobrza, Czarna Nida, Czarna, Łagowianka, Koprzywianka), zachodniopomorskim (Zalew Szczeciński oraz Parsęta), pomorskim (Słupia, Łeba, Reda i Wybrzeże Wschodnie) oraz warmińsko-mazurskim (Bauda i Pasłęka).
Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano ponadto dla zlewni Zalewu Wiślanego oraz Elbląga.
Większość alertów będzie obowiązywała do środy. W najbardziej zagrożonych rejonach Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej ostrzeżenia będą w mocy do czwartku.
Czytaj więcej: