Trwa ładowanie...

"Rzeczpospolita": Najłatwiej nogę obciąć

W polskich szpitalach co kilkadziesiąt minut wykonuje się zabieg amputacji nogi. Bijemy pod tym względem europejskie rekordy, bo system zachęca do nadużywania takich operacji - pisze "Rzeczpospolita".

Share
"Rzeczpospolita": Najłatwiej nogę obciąć
Źródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d21648z

Jak wynika z najnowszych danych, w 2013 r. NFZ zapłacił za 13 227 amputacji. Ale zdaniem ekspertów co najmniej drugie tyle pacjenci sfinansowali z własnej kieszeni - wylicza gazeta.

Nogi obcina się głównie cukrzykom z tzw. stopą cukrzycową i chorym z niedokrwieniem wywołanym miażdżycą.

Polska jest europejskim liderem pod względem liczby takich amputacji - 8 zabiegów przypada na 100 tys. mieszkańców, a to 4 razy więcej niż w Danii i 8 razy więcej niż w Hiszpanii. Więcej niż u nas wykonuje się ich tylko na objętym wojną Bliskim Wschodzie.

d21648z

Ale też nigdzie ten zabieg nie jest tak opłacalny dla szpitala - zauważa dziennik, wyliczając, że średni jego koszt to ok. 6 tys. zł i może go wykonać nawet początkujący lekarz.

A do tego dochodzi długa hospitalizacja i rehabilitacja, więc dla wielu szpitali to czysty zysk. Mimo że w ciągu roku od amputacji co piąty pacjent umiera, zaś tym, co przeżyją, renty płaci ZUS, a nie obciąża to budżetu NFZ - podkreśla "Rz".

d21648z

Podziel się opinią

Share
d21648z
d21648z
Więcej tematów