Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiada interwencję ws. ustawy antyterrorystycznej
Nie ma co czekać, aż ustawa antyterrorystyczna zostanie uchwalona. Będę się starał przygotować opinię na etapie prac legislacyjnych - zapowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - To jest naturalne, że RPO nie może przyjmować bezkrytycznie sytuacji, gdy wprowadza się tak daleko idące ograniczenia dla wolności osobistej - podkreślił w programie "Cztery strony" w TVP Info.
25.03.2016 | aktual.: 25.03.2016 22:04
W czwartek międzyresortowy zespół przyjął roboczą wersję projektu ustawy antyterrorystycznej. Według szefa MSWiA Mariusz Błaszczaka, przepisy "są bardzo precyzyjne, jasne i gwarantują zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom Polski". Za zapobieganie aktom terrorystycznym odpowiedzialna jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, natomiast za reagowanie - służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych.
W projekcie znajdują się zapisy dopuszczające całodobowe prowadzenie rewizji, zatrzymanie podejrzewanego o terroryzm nawet na 14 dni oraz obowiązek rejestrowania kart prepaid. Projekt zakłada też prawo MSWiA do natychmiastowego wydalania cudzoziemców stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Wydalony cudzoziemiec mógłby się od tej decyzji odwołać do sądu, ale już przebywając za granicą.
Adam Bodnar nie krył, że niektóre zapisy budzą jego niepokój. - Każda tego typu ustawa stwarza zagrożenia dla praw jednostki. Moją rolą, jako rzecznika, jest dokonanie jej kompleksowej oceny oraz przedstawienie opinii. I nie ma co czekać, aż zostanie uchwalona. Będę się starał przygotować opinię na etapie prac legislacyjnych. To jest naturalnie, że RPO nie może przyjmować bezkrytycznie sytuacji, gdy wprowadza się tak daleko idące ograniczenia dla wolności osobistej - wyjaśniał.