Trwa ładowanie...
d1rm6cc
05-07-2006 15:30

Rzecznik Praw Obywatelskich chce pomóc Polakom w Wielkiej Brytanii

Zapoznanie się z problemami Polaków,
pracujących w Wielkiej Brytanii będzie głównym celem
rozpoczynającej się w środę kilkudniowej wizyty Rzecznika Praw
Obywatelskich w tym kraju. Wyjazd RPO poprzedziło spotkanie z
minister spraw zagranicznych Anną Fotygą.

d1rm6cc
d1rm6cc

Tematem spotkania były problemy przed którymi stoi polska polityka zagraniczna, a przede wszystkim fala emigracji zarobkowej Polaków. Omawiana była m.in. rola polskiej służby konsularnej. Chodzi głównie o zwiększenie zatrudnienia w tych placówkach, tak by ich możliwości przystawały do potrzeb - powiedział rzecznik prasowy MSZ Andrzej Sadoś.

Dodał, że podczas spotkania minister Fotyga wyraziła pogląd, iż jednym z głównych celów polskiej polityki zagranicznej powinno stać się teraz pozyskiwanie emigrantów.
Chodzi o zachęcanie ich do powrotu do kraju, by po zdobyciu doświadczeń zawodowych za granicą zasilali nasz rynek pracy - podkreślił Sadoś.

Podczas spotkania z RPO minister spraw zagranicznych poruszyła też kwestię ochrony i promocji wizerunku Polski za granicą.
W tym kontekście minister Fotyga poinformowała Rzecznika o planach restrukturyzacji pionu tzw. dyplomacji publicznej (polityka informacyjna, promocja PR), na którego czele stanie pełnomocnik ministra d.s. ochrony i promocji wizerunku Polski w świecie - powiedział rzecznik MSZ. Dodał, że obecnie finalizowana jest decyzja kto zajmie stanowisko pełnomocnika.

Główne problemy jakie RPO zamierza poruszyć podczas wizyty w Wielkiej Brytanii to: podwójne opodatkowanie oraz łamanie praw pracowniczych. O problemach tych Rzecznik będzie rozmawiał podczas spotkań z samymi zainteresowanymi, a także m.in. z polskimi dyplomatami pracującymi w Wielkiej Brytanii, przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmujących się poradnictwem prawnym i zawodowym, przedstawicielami angielskich związków zawodowych oraz prasy polonijnej.

d1rm6cc

Wśród problemów, jakie najczęściej spotykają Polacy pracujący za granicą RPO wymienia m.in. niezgodne z prawem działania agencji zatrudnienia, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Nieprawidłowości dotyczą też warunków życia i pracy oferowanych przez zagranicznych pracodawców. Chodzi m.in. o zakwaterowanie i płace. Są również problemy związane z rozwiązywaniem stosunków pracy i zaspokajaniem roszczeń pracowników.

Z danych resortów spraw zagranicznych oraz pracy i polityki społecznej wynika, że w 2005 r. 700 tys. Polaków legalnie podjęło zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej. Nie jest możliwa do ustalenia liczba osób podejmujących pracę nielegalnie. Natomiast raport brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych wskazuje, że aż 61 proc. pracowników zatrudnionych w Wielkiej Brytanii z nowych państw członkowskich pochodzi z Polski.

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to kolejna z cyklu inicjatyw, jakie biuro RPO od kilku miesięcy podejmuje na rzecz Polaków pracujących za granicą.

Pod koniec kwietnia Rzecznik spotykał się w tej sprawie z poprzednim ministrem spraw zagranicznych Stefanem Mellerem. RPO zaproponował wówczas m.in. powołanie polskich łączników działających przy odpowiednikach ministerstw pracy w państwach, w których pracują Polacy. Mieliby oni na miejscu zajmować się sprawami pracowniczymi Polaków.

d1rm6cc

O problemach Polaków podejmujących pracę w Unii Europejskiej Rzecznik poinformował ponadto Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Nikiforosa Diamandourosa, a także innych wysokich urzędników unijnych, w tym wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusza-Wolskiego.

Problem naruszania praw pracowniczych obywateli Polski i innych państw ma też być tematem organizowanej przez RPO na przełomie 2006/2007 r. międzynarodowej konferencji z udziałem m.in. rzeczników praw obywatelskich UE, Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawicieli świata nauki, parlamentarzystów, organów administracji rządowej i samorządowej, związków zawodowych, organizacji obywatelskich, organizacji pracodawców i urzędów pracy.

d1rm6cc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rm6cc
Więcej tematów