PolskaRzecznik PO: nie ma demokracji parlamentarnej bez sądu konstytucyjnego

Rzecznik PO: nie ma demokracji parlamentarnej bez sądu konstytucyjnego

• Trybunał nie orzekał o sobie - stwierdził rzecznik PO Jan Grabiec

• Ta ustawa dotyczy TK, ale została przygotowana przez Sejm - mówił

• TK jest instytucją demokratyczną - przekonywał

Rzecznik PO: nie ma demokracji parlamentarnej bez sądu konstytucyjnego
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

14.03.2016 | aktual.: 14.03.2016 09:00

Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział w radiowej Jedynce, że Trybunał nie tyle orzekał w ubiegłym tygodniu o sobie, co zajmował się sprawą Sejmu. - Oceniał bowiem czy ustawa przygotowana przez obecną większość jest zgodna z Konstytucją - zaznaczył Jan Grabiec.

- Ta ustawa dotyczy Trybunału Konstytucyjnego, ale nie została przygotowana przez Trybunał, tylko przez Sejm. Jej celem było zablokowanie funkcjonowania TK i być może wymuszenie zmiany jego składu - ocenia gość Jedynki.

Rzecznik Platformy Obywatelskiej odpierał też zarzuty jakoby obciążeniem Trybunału było to, że został on powołany za czasów PRL. Jego zdaniem, w ten sposób władza ludowa próbowała pokazać, że jest demokratyczna. - Nie znaczy to jednak, że w latach 90. Trybunał nie pełnił ważnej roli - dodał poseł. W jego opinii, dziś nie można mówić o demokracji w Polsce bez sądu konstytucyjnego.

- Trybunał Konstytucyjny jest instytucją demokratyczną. Nie ma demokracji parlamentarnej, ochrony praw mniejszości i praw obywateli bez sądu konstytucyjnego - powiedział w "Sygnałach dnia" Jan Grabiec.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o Trybunale, przyjęta przez obecny Sejm, jest niezgodna z Konstytucją. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że nie opublikuje tego orzeczenia. Prace nad ustawą kwestionowała Komisja Wenecka w piątkowej opinii. Zarekomendowała polskim władzom publikację orzeczenia Trybunału. Opinia Komisji głosi, że osłabienie wydajności tej instytucji może podważyć demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Komisja winą za tę sytuację obarcza także poprzednią władzę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)