Trwa ładowanie...
24-10-2012 09:31

Rzecznik Episkopatu Polski: in vitro to pozbywanie się istnień ludzkich

Episkopat jest zaskoczony decyzją premiera ws. in vitro. Zaskakujące jest to, że w oczach polityków jedynie ta metoda znajduje dziś uznanie. In vitro nie jest wielką sprawą. Nie jest rzeczą etyczną i dobrą chęć posiadania dzieci za wszelką cenę - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM rzecznik Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch. - Wskazówki Tuska dla posłów są niedopuszczalne. Niedopuszczalnym jest, by posłowie w głosowaniu nad sprawami światopoglądowymi kierowali się wskazaniami szefa partii - uważa duchowny.

Rzecznik Episkopatu Polski: in vitro to pozbywanie się istnień ludzkichŹródło: Jupiterimages
d2pf1um
d2pf1um

Rzecznik episkopatu jest zdumiony, że jedynie in vitro znajduje uznanie w oczach posłów, natomiast zupełnie pomijają naprotechnologię. Podkreśla też, że nie mamy w ogóle ustawy bioetycznej. Dotąd wszystko u nas można. - Można tak samo pozbywać się istnień, które są z wadami genetycznymi - mówi.

- Nie jest wielką sprawą in vitro - ze względów medycznych i etycznych. Nie jest dobrą rzeczą, etyczną rzeczą, chęć posiadania dzieci za wszelką cenę. Tym bardziej, że jest inna metoda, choćby naprotechnologia, która jest akceptowana przez wiele kręgów - powiedział Kloch.

Zdaniem księdza Józefa Klocha zapłodnienie metodą in vitro jest to pozbywanie się istnień ludzkich. - Kwestia terminologii nie jest istotna. Istotny jest skutek: są niszczone istnienia ludzkie. Tak samo jak problem ostatni w naszym parlamencie: czy dać szansę życia dzieciom z wadami genetycznymi, czy nie. Jeśli nie dalibyśmy im szansy życia, nie byłoby na przykład Festiwalu Zaczarowanej Piosenki pani Anny Dymnej - tłumaczył.

Naprotechnologia oparta jest głównie na naturalnych metodach planowania rodziny, które są aprobowane m.in. przez Kościół katolicki. Metoda stawia nacisk na naukę umiejętności rozpoznawania własnej płodności przez małżonków starających się o potomstwo. Jest adresowana do pacjentów, których niepłodność jest uleczalna i daje się korygować. Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu stwierdziło, iż nie może jej rekomendować z powodu braku dowodów na jej skuteczność.

d2pf1um
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pf1um
Więcej tematów