Trwa ładowanie...
ddd8fy4

Rzecznik Andrzeja Dudy: "To Sejm wybiera sędziów TK. Prezydent odbiera przysięgę"

Rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski tłumaczył, co prezydent zamierza zrobić w sprawie kandydatur Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski
Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek)
ddd8fy4

– To są przede wszystkim kandydatury, które muszą uzyskać akceptację Sejmu. Proszę pamiętać, że to Sejm wybiera sędziów TK i to Sejm dokonuje tego wyboru. Prezydent, zgodnie z Konstytucją, jedyne co w tej kwestii robi, to odbiera od sędziów przysięgę – mówił Błażej Spychalski w Polsat News, pytany o Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbietę Chojną-Duch.

CZYTAJ TEŻ: Sondaż dla WP. Polacy nie chcą Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza w TK

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski, ponad połowa badanych jest przeciwna kandydaturom Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego. Kandydaturę Krystyny Pawłowicz pozytywnie ocenia zaledwie 13,6 proc. respondentów, natomiast aż 65,4 proc. badanych uważa, że nie nadaje się na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piotrowicz osiągnął tylko nieznacznie lepszy wynik. 22,7 proc. respondentów uważa, że jest właściwym kandydatem na sędziego TK. Przeciwnego zdania jest 54,7 proc. badanych.

ddd8fy4

Jeśli jednak kandydatury byłych posłów PiS uzyskają akceptację większości sejmowej (PiS), prezydent odbierze od nich ślubowanie. – Zgodnie z Konstytucją, prezydent odbiera przysięgę od sędziów wybranych przez Sejm. Praktyka i przede wszystkim Konstytucja mówią bardzo wyraźnie: Sejm dokonuje wyboru, prezydent odbiera od sędziów TK, legalnie i poprawnie wybranych, przysięgę – stwierdził Błażej Spychalski w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Politycznym Graffiti" Polsat News.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddd8fy4

Podziel się opinią

Share

ddd8fy4

ddd8fy4
Więcej tematów