Trwa ładowanie...

Rzecznik Andrzeja Dudy: "To Sejm wybiera sędziów TK. Prezydent odbiera przysięgę"

Rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski tłumaczył, co prezydent zamierza zrobić w sprawie kandydatur Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Share
Rzecznik Andrzeja Dudy: "To Sejm wybiera sędziów TK. Prezydent odbiera przysięgę"
Źródło: East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek
d4fnezg

– To są przede wszystkim kandydatury, które muszą uzyskać akceptację Sejmu. Proszę pamiętać, że to Sejm wybiera sędziów TK i to Sejm dokonuje tego wyboru. Prezydent, zgodnie z Konstytucją, jedyne co w tej kwestii robi, to odbiera od sędziów przysięgę – mówił Błażej Spychalski w Polsat News, pytany o Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Elżbietę Chojną-Duch.

d4fnezg

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski, ponad połowa badanych jest przeciwna kandydaturom Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego. Kandydaturę Krystyny Pawłowicz pozytywnie ocenia zaledwie 13,6 proc. respondentów, natomiast aż 65,4 proc. badanych uważa, że nie nadaje się na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Piotrowicz osiągnął tylko nieznacznie lepszy wynik. 22,7 proc. respondentów uważa, że jest właściwym kandydatem na sędziego TK. Przeciwnego zdania jest 54,7 proc. badanych.

Jeśli jednak kandydatury byłych posłów PiS uzyskają akceptację większości sejmowej (PiS), prezydent odbierze od nich ślubowanie. – Zgodnie z Konstytucją, prezydent odbiera przysięgę od sędziów wybranych przez Sejm. Praktyka i przede wszystkim Konstytucja mówią bardzo wyraźnie: Sejm dokonuje wyboru, prezydent odbiera od sędziów TK, legalnie i poprawnie wybranych, przysięgę – stwierdził Błażej Spychalski w rozmowie z Piotrem Witwickim w "Politycznym Graffiti" Polsat News.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fnezg

Podziel się opinią

Share
d4fnezg
d4fnezg
Więcej tematów