Rządowy projekt: dziecko z in vitro pozna dane ojca
Rząd ma przyjąć projekt ustawy o in vitro, który zakłada, że zabiegi będą dozwolone także dla par w związkach partnerskich. Ale tylko heteroseksualnych. To nie koniec. Zgodnie z nowymi przepisami dziecko, które urodzi się dzięki anonimowemu dawcy, będzie mogło poznać niektóre dane rodzica.
Nowe przepisy dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego mają przejść całą ścieżkę legislacyjną jeszcze przed wakacjami. Ewa Kopacz zdecydowała, że w projekcie znajdzie się zapis o tym, by nie tylko małżeństwa mogły skorzystać z zabiegów in vitro.
Osoby żyjące w heteroseksualnych związkach partnerskich będą włączane do programu, ale jest jeden ważny warunek. Muszą udokumentować, że przez rok leczyły niepłodność. - Jesteśmy konserwatywnym krajem, ale jednak in vitro przez większość nie jest uznawane za grzech. Polacy deklarują, że są wierzący, ale dość wybiórczo traktują nauki Kościoła - mówi prof. Janusz Czapiński. - Pozytywny stosunek do in vitro przebija fakt, że będzie ono dostępne nie tylko dla małżeństw - dodaje psycholog społeczny.
W projekcie, który w najbliższy wtorek ma przyjąć rząd, znajduje się także zapis, że dziecko, które urodzi się z zapłodnienia pozaustrojowego, będzie mogło poznać dane anonimowego rodzica. „Osoba urodzona w wyniku procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w wyniku dawstwa innego niż partnerskie, ma prawo zapoznać się z informacjami dotyczącymi dawcy po osiągnięciu pełnoletności” – czytamy w projekcie. Nie dotyczy to jednak imienia i nazwiska dawcy. Chodzi o wiek i miejsce urodzenia, a także stan zdrowia przed oddaniem komórek rozrodczych.
Między innymi z tego powodu zapłodnieniu pozaustrojowemu sprzeciwia się redaktor naczelny Telewizji Republika. - To zabija rodzicielstwo. Nie ma znaczenia, czy dziecko rodzi się w małżeństwie, czy nie. In vitro powinno być całkowicie zakazane. Odbiera dziecku prawo do wiedzy o biologicznych korzeniach - mówi WP Tomasz Terlikowski.
Zobacz, co politycy sądzą o projekcie w sprawie in vitro:
Magda Kazikiewicz, Wirtualna Polska