Trwa ładowanie...

Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny? Wiceminister Waldemar Buda odpowiada

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna. Rząd po raz kolejny zaostrzył restrykcje, by powstrzymać szerzące się zakażenia koronawirusem. Czy rząd zdecyduje się wprowadzić stan nadzwyczajny? Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapewnia, że "nie można wykluczyć żadnego scenariusza".
Share
Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny? Wiceminister Waldemar Buda odpowiada
Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny? Wiceminister Waldemar Buda odpowiadaŹródło: East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d1jk402

Podczas programu TVP Info "Woronicza 17" polityk PSL Piotr Zgorzelski mówił o szeregu propozycji PSL dla rządu w kwestii działań związanych z pandemią. Jedną z nich było wprowadzenie stanu nadzwyczajnego w Polsce. Jak mówił Zgorzelski, "to nie jest propozycja przeciwko rządowi, to propozycja, aby rząd uratował resztę swojej reputacji, bo dzisiaj wydaje rozporządzenia niezgodne z prawem, które są za chwilę obalane w sądach".

Odpowiadając na to wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda odparł, że "wszystko zależy od skali rozwoju pandemii koronawirusa w najbliższych dniach". - Jeżeli sytuacja będzie się dramatycznie powiększała, to i możliwość wprowadzenia stanu nadzwyczajnego jest brana pod uwagę. My reagujemy na sytuację, która się objawia w ramach epidemii i nie można wykluczyć żadnego scenariusza - powiedział. I dodał, że "na pewno nie będziemy się wzbraniać przed taką decyzją, jeżeli ona będzie konieczna i będzie doradzana przez Radę Medyczną".

Mówił również, że kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie i apelował o rozsądek w tym czasie.

d1jk402

Koronawirus w Polsce. Stan wyjątkowy niewykluczony? Michał Dworczyk tłumaczy

Z kolei prezydencki minister Krzysztof Szczerski zauważył, że "rozumiemy coraz lepiej jako obywatele, co to znaczy bezpieczeństwo zdrowotne, a takie może zapewnić tylko państwo, dlatego prezydent Andrzej Duda spotyka się ze wszystkimi służbami mundurowymi, które dzisiaj walczą o to bezpieczeństwo".

- Mierzymy się z trzecią falą pandemii, rzeczą, z którą od 100 lat nie mieliśmy do czynienia w Europie. My tę wielką falę wytrzymujemy, a wszystko wisi na konstrukcji polskiego państwa, na publicznej służbie zdrowia, służbach mundurowych, polskich lekarzach, wytrzymujemy ten ogromny napór dzięki dobremu zarządzaniu - ocenił Szczerski. - Ja jestem pod wrażeniem, że to wszystko tak działa w sytuacji nieznanej od 100 lat - dodał. Zaapelował jednocześnie o wstrzymanie politycznych dyskusji wokół tego, ponieważ, jak mówił, teraz jest czas na walkę z pandemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1jk402

Podziel się opinią

Share
d1jk402
d1jk402
Więcej tematów