Trwa ładowanie...

Rząd USA: popełniliśmy błędy w sprawie terrorysty

Na przesłuchaniach przed komisją amerykańskiego senatu przedstawiciele administracji przyznali, że władze popełniły błędy w sprawie Nigeryjczyka, który w grudniu zamierzał wysadzić samolot nad Detroit.

Share
Rząd USA: popełniliśmy błędy w sprawie terrorystyŹródło: AFP, fot: US MARSHALS SERVICE
d467468

Krajowy dyrektor wywiadu Dennis Blair powiedział senackiej Komisji Wymiaru Sprawiedliwości, że po wylądowaniu samolotu zamachowiec powinien być przesłuchany przez specjalną grupę dochodzeniową zajmującą się terrorystami, a nie przez śledczych z normalnego aparatu ścigania.

Sprawę Umara Faruka Abdulmutallaba, nigeryjskiego terrorysty związanego z Al-Kaidą, przekazano cywilnemu wymiarowi sprawiedliwości. Decyzja ta spotkała się z szeroką krytyką, zwłaszcza ze strony republikańskiej opozycji.

Blair powiedział, że nie skonsultowano z nim decyzji o przesłuchaniu terrorysty przez śledczych zajmujących się przestępstwami pospolitymi.

d467468

Na przesłuchaniu przed komisją podsekretarz ds. zarządzania w Departamencie Stanu Patrick F.Kennedy przyznał, że Abdulmutallaba wpuszczono na pokład samolotu, ponieważ na liście podejrzanych o terroryzm, którą dysponuje obsługa kontroli pasażerów, jego nazwisko było przekręcone i nie zgadzało się z nazwiskiem w paszporcie. Nazwisko przekręcił pracownik ambasady USA w Nigerii - wyjaśnił Kennedy.

Na liście podejrzanych, których nie wpuszcza się do samolotów, błędne nazwisko umieszczono dzień wcześniej, po tym gdy ojciec Nigeryjczyka ostrzegł ambasadę, że jego syn głosi ekstremistyczne poglądy i może być zagrożeniem dla Ameryki.

d467468
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d467468
d467468
Więcej tematów