Trwa ładowanie...

Rząd Ukrainy wysyła Gwardię Narodową do Czarnobyla

Rząd Ukrainy wyśle oddział Gwardii Narodowej do czarnobylskiej zony. Żołnierze mają pilnować przed podpaleniami terenów skażonych radioaktywnie.

Share
Rząd Ukrainy wysyła Gwardię Narodową do Czarnobyla
Źródło: AFP, Fot: Viktor Drachev
dyewvno

Oddział Gwardii Narodowej ma być wysłany na kilka tygodni. Żołnierze będą patrolować skażone terytorium w tzw. strefie wykluczenia. Jest to 30-kilometrowa zamknięta strefa wokół terenów najbardziej dotkniętych skutkami katastrofy w Czarnobylu.

Teoretycznie nikt postronny nie może tam wchodzić. Tymczasem - jak podkreślił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk - kontrola wstępu na skażone radioaktywnie terytorium pozostawia wiele do życzenia. Obecnie - mówił - do strefy wykluczenia może wejść praktycznie każdy, również podpalacze.

dyewvno

Wokół Czarnobyla co chwila wybuchają pożary - od początku roku było ich już ponad 50. W ciągu ostatnich kilkunastu dni strażacy gasili kolejna dwa o dużym zasięgu. Obecnie trwa dogaszanie.

Przyczyną ognia są często umyślne podpalenia. I to właśnie z podpalaczami - jak zaznaczył premier Jaceniuk - ma walczyć Gwardia Narodowa. Pożary w strefie skażonej są o tyle niebezpieczne, że wraz z ogniem uwalniane są do powietrza radioaktywne cząstki.

dyewvno

Podziel się opinią

Share
dyewvno
dyewvno
Więcej tematów