Trwa ładowanie...
d2fchfg
01-04-2003 21:39

Rząd przyjął nowy projekt ustawy o biopaliwach

Rząd przyjął we wtorek nowy projekt ustawy o biopaliwach przewidujący, że od 1 października 2003 udział biokomponentów w paliwach powinien wynieść minimum 3,5% - poinformował minister rolnictwa Adam Tański na konferencji po obradach rządu.

d2fchfg
d2fchfg

"Projekt eliminuje wszystkie zastrzeżenia, które stały się podstawą weta prezydenta do poprzedniej ustawy o biopaliwach" - powiedział Tański.

Wyjaśnił, że biopaliwa będą zwolnione z podatku akcyzowego od 2005 roku, a decyzję w tej sprawie będzie podejmował minister finansów. "Będzie decyzja stała. Minister finansów zobowiązał się do zagwarantowania stabilnej ulgi" - zapewnił.

Centrum Informacyjne Rządu podało w komunikacie, że zwolnienie z akcyzy po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w UE może wymagać uzyskania zgody Rady Europejskiej.

Projekt przewiduje, że w 2004 r. udział bioetanolu nie może być mniejszy niż 4 proc. ogólnej ilości benzyn silnikowych, wprowadzonych do obrotu. Od 1 stycznia 2010 r. udział biokomponentów będzie wynosił nie mniej niż 5,75%.

d2fchfg

W projekcie przewidziano, że specjalne oznakowania będą musiały mieć dystrybutory na stacjach benzynowych, gdzie zawartość biokomponentów będzie przekraczała 5%.

Nowy projekt ustawy o biopaliwach nie wprowadza limitowania produkcji i cen minimalnych na biokomponenty. Wprowadza natomiast zezwolenia na produkcję.

Minister rolnictwa poinformował dziennikarzy, że w 2003 roku, wskutek zniesienia akcyzy na biokomponenty, straty budżetu państwa wyniosą około 100 mln zł, a w 2007 roku 1 mld zł. Według ministra, w 2007 roku, wskutek dodatkowych wpływów z innych podatków, przewidziano przewagę dochodów nad stratami z tytułu wejścia w życie tej ustawy.

Minister rolnictwa poinformował, że interes rolników jest ważny, ale są dwa inne powody, dla których przyjęto projekt ustawy. "Po pierwsze, ochrona środowiska, bo dodatek biokomponentów zmniejsza emisję gazów. To również leży u podstaw wspólnej dyrektywy parlamentu europejskiego. Po drugie, ograniczenie importu ropy naftowej. (...) rozwijanie tego rodzaju produkcji zmniejszy zapotrzebowanie na import" - wyjaśnił.

d2fchfg

W projekcie określono, że do produkcji biokomponentów będą mogły być wykorzystane wyłącznie zakontraktowane surowce rolnicze. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie monitorował rynek paliw ciekłych, biopaliw oraz biokomponentów. Powołana zostanie też Komisja Konsultacyjna ds. Biopaliw Ciekłych, której zadaniem będzie m.in. zapewnienie sprawnego przepływu informacji między grupami producentów a organami decyzyjnymi państwa.

Poprzednią ustawę o biopaliwach prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował w styczniu tego roku. Natomiast w ubiegłym tygodniu Sejm przyjął weto prezydenta.

Zawetowana przez prezydenta ustawa o biopaliwach zakładała, że od 1 lipca 2003 roku wprowadzane do obrotu benzyny miały zawierać nie mniej niż 4,5% bioetanolu. Zakładała też, że poziom biokomponentów w ogólnej masie paliwa od 1 stycznia 2006 wzrósłby do 5%.

W ustawie nie znalazł się zapis nakładający na stacje paliw obowiązek oferowania paliw zawierających zarówno biokomponenty, jak i paliw bez tych dodatków. Prezydent uznał, że takie zapisy pozbawią konsumentów możliwości wyboru i że biopaliwa mogą mieć negatywny wpływ na trwałość pojazdów starszych, użytkowanych przez mniej zamożne grupy społeczne. (aka)

d2fchfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fchfg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj