Trwa ładowanie...
d1fn24j

Rząd przygotował raport o stanie państwa

W Kancelarii Premiera powstał "Raport o stanie
państwa i działaniach rządu w latach 1997 - 2001". Szefowa
doradców premiera Teresa Kamińska powiedziała, że egzemplarz
raportu otrzyma każdy nowy minister.

d1fn24j
d1fn24j

Prawie 600-stronicowy raport, na podstawie materiałów wszystkich urzędów centralnych, opracował na polecenie premiera zespół pod redakcją głównego doradcy premiera ds. gospodarczych Waldemara Kuczyńskiego.

Raport składa się z dwóch podstawowych części, zatytułowanych: "Stan państwa" i "Działania rządu".

W pierwszej części omówione są m.in. sytuacja międzynarodowa Polski, stan gospodarki, bezpieczeństwa i edukacji kraju, a także polska "Droga do Unii Europejskiej". Podsumowany został tutaj także stan wprowadzonych przez rząd Jerzego Buzka reform: administracji, zdrowia, ubezpieczeń społecznych i oświaty.

Według raportu rząd rozpoczął odkładane przez wiele lat i konieczne - choć bardzo kosztowne i trudne - restrukturyzacje sektorów gospodarki, z których - jak czytamy w podsumowaniu - część (górnictwo węgla kamiennego) zbliża się do końca, inne (hutnictwo) są zaawansowane, a jeszcze inne przygotowane koncepcyjnie (PKP, przemysł zbrojeniowy).

d1fn24j

Autorzy raportu przyznają, że rząd poniósł także porażki.

Do najważniejszych należy zablokowanie przez weto prezydenta reformy podatkowej sprzyjającej szybszemu wzrostowi gospodarczemu i tworzeniu miejsc pracy - głosi opracowanie Kancelarii Premiera. Wśród problemów, które pozostają do rozwiązania, raport wymienia dwa szczególnie istotne - bezrobocie i stan finansów państwa.

Porażką zakończyła się też próba nowelizacji kodeksu pracy w kierunku jego uelastycznienia, co miało sprzyjać zwiększeniu zatrudnienia - wymienia raport. Do porażek zaliczono również reprywatyzację, której rządowa koncepcja została najpierw niekorzystnie zmieniona w parlamencie, a następnie do całej ustawy weto zgłosił prezydent.

W podsumowaniu jako największe osiągnięcia rządu wymieniono m.in. zakończenie działań o przyjęcie Polski do NATO, przygotowanie stanowisk negocjacyjnych z UE i zaawansowanie negocjacji w sprawie przyjęcia Polski do Wspólnoty Europejskiej oraz wprowadzenie wielkich reform społecznych.

Część druga to szczegółowe raporty przygotowane przez wszystkie ministerstwa i urzędy centralne i sprawozdanie z działalności legislacyjnej rządu.

Na zakończenie autorzy raportu stwierdzają, że rząd nie pozostawia pustych szuflad ani kraju w chaosie i rozkładzie. (mag, and)

d1fn24j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fn24j
Więcej tematów