PolskaRząd o górnikach, paliwach i rolnictwie

Rząd o górnikach, paliwach i rolnictwie

Żaden z górników dołowych nie straci pracy w wyniku programu likwidacji nierentownych kopalń - zapewnił wiceminister gospodarki Jacek Piechota. Piechota podkreślił po posiedzieniu rządu, że budżet nie jest w stanie sam sfinansować programów osłonowych dla górników, dlatego konieczna jest pożyczka z Banku Światowego.

26.08.2003 | aktual.: 26.08.2003 16:40

Rządowy program reformy górnictwa zakłada możliwość przejścia na urlopy dla 14 tys. górników dołowych i pracowników zakładów mechaniczej przeróbki węgla, którzy osiągają uprawnienia do emerytury do 2006 roku. Budżet wypłacałby im 75% wartości otrzymywanego do tej pory wynagrodzenia.

Jacek Piechota powiedział, że dobrowolne odejście części górników na urlopy górnicze, pozwoli stworzyć miejsca pracy dla górników z nierentownych kopalń, w których trzeba wygaszać wydobycie.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zajmowała się także ustawą o monitorowaniu i kontrolowaniu paliw ciekłych. Ma ona zacząć obowiązywać 1 paźdzernika, a nie, jak wcześniej planowano 1 stycznia, co - jak powiedział Jacek Piechota - jest związane wejściem w życie ustawy o biopaliwach.

Ustawa rozszerza zakres kontrolowania nie tylko na detaliczny obrót paliwami, ale także na obrót hurtowy. Wprowadza również zasadę pełnego koncesjonowania obrotu paliwami ciekłymi. Zostaną także zaostrzone kary - za obrót paliwami o nieodpowiedniej jakości będzie grozić kara grzywny do miliona złotych i pięć lat pozbawienia wolności.

Na posiedzeniu rządu przyjęto również rozporządzenie zmieniające funkcjonowanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W myśl tego rozporządzenia, kredyty preferencyjne dla rolników i przedsiębiorców mają stać się bardziej dostępne. Rzecznik rządu Marcin Kaszuba poinformował, że zostanie wprowadzona nowa linia kredytowa dla przedsiębiorstw przygotowujących się do spełnienia unijnych norm. Obniżono oprocentowanie kredytow preferencyjnych do od 1 do 3 procent. Oprocentowanie kredytów suszowych ma wynosić 1,2%. Rząd postanowił także przesunąć termin spłaty kredytów obrotowych dla gospodarstw, które ucierpiały w wyniku z suszy, z 12 do 24 miesięcy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)