Rząd Nigerii deklaruje gotowość do rozmów z islamistami Boko Haram
Rząd Nigerii zapowiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z organizacją radykalnych islamistów Boko Haram, odpowiedzialną za liczne krwawe zamachy. Islamiści zasygnalizowali wcześniej gotowość do negocjacji. Od 2009 r. zgięło 1,4 tys. osób.
- Rząd będzie prowadził dialog z tą grupą, jeśli tylko będzie ona do tego gotowa - powiedział minister spraw zagranicznych Nigerii Alugbenga Ashiru w Abudży po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.
Boko Haram niespodziewanie ogłosiła gotowość do negocjacji pokojowych, stawiając jednak jako warunek zwolnienie wszystkich aresztowanych członków ruchu.
Westerwelle ocenił pozytywnie możliwość podjęcia dialogu. - Zobaczymy, czy to poważna propozycja i czy będą postępy - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.
Tymczasem, jak pisze AP, podczas operacji wojsk rządowych przeciwko islamistom żołnierze zabili 40 osób, prawdopodobnie cywilów.
Większość północnych stanów Nigerii opanowanych jest przez radykalnych islamistów z organizacji Boko Haram (w języku plemienia Hausa znaczy to: "Zachodnie wykształcenie to profanacja").
Boko Haram zwykle atakuje nigeryjskie siły bezpieczeństwa, przedstawicieli władz oraz restauracje, w których podawany jest alkohol, a także chrześcijan. W przeszłości przypuszczała ataki na muzułmańskich duchownych i meczety, zwłaszcza te które nie podzielały radykalnej linii Boko Haram.
Od 2009 roku w wyniku terrorystycznych zamachów w Nigerii zginęło co najmniej 1,4 tys. osób.