PolskaRząd: jest poprawa wykonania offsetu

Rząd: jest poprawa wykonania offsetu

Rząd, który przyjął sprawozdanie z wykonania zobowiązań offsetowych w 2006 roku, uznał, że nastąpiła poprawa w wypełnianiu tych umów. Poprawy wymaga jednak offset bezpośredni - zamówienia składane w polskich zakładach zbrojeniowych.

31.07.2007 | aktual.: 01.08.2007 06:06

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów dostrzega poprawę w realizacji umów offsetowych zwłaszcza w przypadku dostawcy samolotów F-16 - firmy Lockheed Martin Corporation - która o blisko miliard dolarów przekroczyła przewidzianą do realizacji do 2006 roku kwotę zobowiązań offsetowych.

Minister gospodarki Piotr Woźniak powiedział, że nastąpiła wyraźna poprawa w wywiązywaniu się z umów offsetowych. Rząd uznał, że przy umowach kompensacyjnych należy się koncentrować na kontraktach dotyczących produkcji amunicji oraz systemów informatycznych do nawigacji i rozpoznania pola walki.

Zgodnie z założeniami zostały także zrealizowane umowy offsetowe przez konstruktora kołowych transporterów opancerzonych Patrię (192,8 mln euro) i OTO Melarę (123,48 mln euro) - firmę wytwarzającą wieże do transporterów. Rząd uznał natomiast, że poprawy wymaga realizacja bezpośrednich - lokowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym - zobowiązań offsetowych, dotyczących m.in. Patrii.

Rada Ministrów stwierdziła, że coraz więcej nowych zobowiązań offsetowych dotyczy transferu nowoczesnych technologii związanych z produkcją uzbrojenia lub sprzętu wojskowego. Są to np. umowy z producentem amunicji Nammo i koncernem SAAB oraz zamówienia dla WSK PZL-Kalisz SA składane w związku z zakupem włoskiego silnika do korwety polskiej Marynarki Wojennej. Realizacja tych zobowiązań ma przynieść wzrost zatrudnienia, produkcji i sprzedaży oraz rozwój zaawansowanych technologii.

Zakupom zagranicznego sprzętu wojskowego towarzyszy 11 umów offsetowych. Wartość zaliczonych dotychczas przez resort gospodarki programów offsetowych wynosi ok. 8 mld dolarów, najwięcej przypada na projekty związane z zakupem samolotów bojowych F-16 amerykańskiego koncernu Lockheed Martin.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)