Rząd Izraela: potępienie Holokaustu przez prezydenta Iranu - niewystarczające
Wielu przedstawicieli izraelskiego rządu oceniło, że wypowiedziane przez prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego słowa potępienia "nazistowskich zbrodni na Żydach" były niewystarczające i zabrakło w nich potępienia przywódców kraju negujących Holokaust.
25.09.2013 10:33
Rowhani, pytany w rozmowie z telewizją CNN, czy podziela opinię swego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada, że Holokaust to mit, odparł: - Nie jestem historykiem, i jeśli mówić o rozmiarach Holokaustu, to powinni to oceniać historycy. Jednak mogę powiedzieć, że każda zbrodnia popełniona w dziejach przeciwko ludzkości, w tym zbrodnie nazistowskie przeciwko Żydom, jest karygodna i godna potępienia.
Izraelski minister ds. strategicznych Juwal Szteinic oświadczył w publicznym radiu: - To prawda, że Rowhani nie zanegował Szoah, ale nie potępił tych, którzy to czynią jak jego poprzednik czy inni irańscy przywódcy.
- Dokąd doszliśmy? Wystarczy uznać sam fakt Szoah, żeby uchodzić za człowieka światłego, wykształconego i pozytywnego - oświadczył z kolei izraelski wiceminister spraw zagranicznych Zeew Elkin.
Rowhani, który w Nowym Jorku bierze udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podkreślił, że "godne pogardy jest odbieranie ludziom życia i nie ma różnicy, czy jest to życie Żyda, chrześcijanina czy muzułmanina".
- Z drugiej strony, nie znaczy to, że można powiedzieć iż skoro naziści popełnili zbrodnie przeciwko tej grupie, to teraz oni (Izraelczycy - red.) muszą przywłaszczać sobie ziemie innej grupy i okupować je - dodał.
Jeszcze przed wywiadem Rowhaniego dla CNN izraelski premier Benjamin Netanjahu oskarżał go o odmawianie uznania Holokaustu za fakt historyczny i polecił izraelskiej delegacji zbojkotowanie jego wtorkowego przemówienia na forum ZO ONZ.
Iran nie uznaje Izraela i wspiera radykalne organizacje, jak palestyński Hamas i libański Hezbollah, które walczą z państwem żydowskim. Od wielu lat stosunki irańsko-izraelskie są wręcz wrogie. Władze Izraela, podobnie jak Zachód, są przekonane, że Teheran dąży do budowy broni atomowej. Iran zapewnia jednak, że jego program jądrowy ma wyłącznie charakter cywilny.
Ahmadineżad negował istnienie Holokaustu oraz niejednokrotnie wzywał do "wymazania Izraela z mapy". Rowhani został wybrany na prezydenta Iranu w czerwcu, a na początku września niespodziewanie za pośrednictwem Twittera przekazał "wszystkim Żydom" życzenia z okazji ich Nowego Roku. Zostały one z wielką rezerwą przyjęte przez władze izraelskie.
Nowy szef dyplomacji irańskiej Mohammad Dżawad Zarif zapewnił we wrześniu, że Iran nigdy nie negował Holokaustu.