PolskaRząd: co Polska skorzysta, a co zapłaci

Rząd: co Polska skorzysta, a co zapłaci

Rząd, który rozpoczął posiedzenie we wtorek w południe, zapozna się z bilansem korzyści i kosztów integracji Polski z Unią Europejską. Niewykluczone, że Rada Ministrów postanowi, iż obok premiera i ministra spraw zagranicznych Traktat Akcesyjny podpisze w Atenach w imieniu Polski jeszcze trzecia osoba.

15.04.2003 12:54

Rząd ma dyskutować też o sprawie gospodarczego, politycznego i społecznego udziału Polski w odbudowie Iraku. Posiedzenie Rady Ministrów odbywa się w przeddzień ceremonii podpisania w Atenach Traktatu Akcesyjnego. Premier Leszek Miller wraz z oficjalną delegacją udaje się do Aten jeszcze we wtorek wieczorem.

Szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz nie wyklucza, że Traktat Akcesyjny podpiszą trzej przedstawiciele polskiego rządu. "O ile mi wiadomo to we wtorek Rada Ministrów będzie się zastanawiała, czy nie upoważnić dodatkowo trzeciej osoby. Wiemy, że taka możliwość się otwiera, więc bardzo możliwe, że tak się stanie w naszym przypadku" - powiedział w radiowych Sygnałach Dnia.

Dodał, że nie będzie to podpis prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który będzie uczestniczył w ceremonii w Atenach. Cimoszewicz wyjaśnił, że "prezydent ze względów konstytucyjnych nie może podpisać Traktatu, bo później go ratyfikuje, jeżeli zostanie do tego upoważniony”.

Według minister ds. europejskich Danuty Huebner, być może rząd zajmie też we wtorek stanowisko w sprawie tego, czy referendum europejskie powinno trwać jeden czy dwa dni. "Nie mogę tego wykluczyć" - powiedziała dziennikarzom w poniedziałek. "Być może będzie stanowisko rządu, jeżeli Rada Ministrów uzna potrzebę zadeklarowania takiego jednolitego stanowiska" - podkreśliła. Huebner zwróciła uwagę, że ostatnio coraz więcej osób opowiada się za dwudniowym referendum.

Na czwartek, 17 kwietnia, zwołane zostało posiedzenie Sejmu, podczas którego ma zostać przyjęta uchwała dotycząca zarządzenia referendum w sprawie wejścia Polski do Unii Europejskiej. Został już przygotowany wstępny projekt uchwały zarządzającej referendum unijne, który przekazano do konsultacji klubowych.

W projekcie są propozycje pytań referendalnych oraz dwa warianty terminu referendum: jednodniowe - 8 czerwca, oraz dwudniowe: 7-8 czerwca. Ostatecznie wniosek o zarządzeniu referendum zostanie sformułowany w przeddzień posiedzenia. (reb)

[

Obraz

]( http://referendum.wp.pl/ ) Jakie pytanie w referendum? Wirtualna Polska zaprasza do głosowania. Ty decydujesz, jakie pytanie padnie w Referendum Europejskim! Sprawdź, jak głosują inni.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)