"Rząd bierze odpowiedzialność za projekty ustaw zdrowotnych"
Rząd bierze pełną odpowiedzialność za projekty ustaw zdrowotnych - zapewniła w Sejmie minister zdrowia Ewa Kopacz, odpowiadając na pytania posłów dotyczące projektów ustaw, które mają zreformować służbę zdrowia.
Sejm zakończył debatę nad 7 z 11 projektów. Dotyczą one m.in. możliwości przekształcania zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego oraz powstania urzędu Rzecznika Praw Pacjenta. Posłowie będą głosować nad wnioskami PiS o odrzucenie 5 projektów rządowych i jednego autorstwa LiD.
Posłowie kontynuują prace nad pozostałymi czterema projektami.
Pytania do minister zdrowia przez ponad dwie godziny zadało około 100 posłów. Dotyczyły one m.in. wynagrodzeń i czasu pracy lekarzy, sytuacji w placówkach ochrony zdrowia w poszczególnych regionach kraju oraz nowej instytucji zajmującej się prawami pacjenta.
Rzecznik Praw Pacjenta nie będzie martwą instytucją - zapewniła Kopacz. Dodała, że do obecnie działającego Biura Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia każdego roku wpływa ponad 14 tys. skarg.
Jak podkreśliła Kopacz, premier Donald Tusk bierze pełną odpowiedzialność za rządowe projekty, nad który Sejm rozpoczął w środę prace. Możecie państwo być pewni, że to co dzisiaj państwu deklarujemy, znajdzie się w tych zapisach, z uwzględnieniem postulatów "białego szczytu" - zwróciła się do parlamentarzystów minister zdrowia.
Jak państwo zaczniecie prace w komisji, to myślę, że będziecie mogli powiedzieć słowo "sprawdzam" i wtedy się okaże, czy rzeczywiście mówiliśmy prawdę - dodała Kopacz.