Trwa ładowanie...

Ryszard Terlecki może spać spokojnie. W nocy głosowanie ws. odwołania wicemarszałka Sejmu

Posłowie Porozumienia nie poprą wniosku opozycji o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu – dowiedziała się Wirtualna Polska. Wcześniej współpracownicy Jarosława Gowina ostro krytykowali szefa klubu PiS za jego kontrowersyjny wpis skierowany do Swiatłany Cichanouskiej. Tuż przed głosowaniem zdecydowali jednak, że będą bronili Terleckiego.

Share
Po decyzji Porozumienia szanse na odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu spadają niemal do zera
Po decyzji Porozumienia szanse na odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu spadają niemal do zeraŹródło: PAP, Fot: PAP/Wojciech Olkuśnik
d27eell

Przedstawiciele Porozumienia w środę rano zapewnili Prawo i Sprawiedliwość, że ich posłowie sprzeciwią się odwołaniu Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu - dowiedziała się Wirtualna Polska. Taka deklaracja oznacza, że szef klubu PiS może być spokojny o swoją przyszłość w prezydium Sejmu. Poparcie wniosku opozycji mogłoby oznaczać dla posłów Jarosława Gowina kolejne poważne problemy: wyrzucenie z klubu, a nawet koniec współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Głosowanie w tej sprawie powinno rozpocząć się kwadrans po północy. Wniosek to pokłosie kontrowersyjnego wpisu Ryszarda Terleckiego w mediach społecznościowych, który odnosił się do Swiatłany Cichanouskiej.

d27eell

Liderka białoruskiej opozycji podczas wizyty w Polsce spotkała się z prezydentem Warszawy. Politycy we wspólnym nagraniu ogłosili, że Cichanouska będzie gościem inicjatywy Rafała Trzaskowskiego Campus Polska Przyszłości. To nie spodobało się szefowi klubu PiS.

- Ze względu na trwającą koalicję będziemy głosowali tak, jak cały klub PiS - mówi nieoficjalnie w rozmowie z WP polityk Porozumienia. - Zdecydowaliśmy się na taki ruch, by nie zaostrzać i tak trudnej sytuacji wewnątrz - dodaje inny przedstawiciel partii Gowina.

Terlecki zlekceważył Porozumienie

Tuż przed głosowaniem w sprawie odwołania Ryszarda Terleckiego posłowie Porozumienia wyciszają krytyczne głosy. - Mamy wrażenie, że marszałek zrozumiał swój błąd - mówi WP jeden z członków partii.

d27eell

Przedstawiciele Porozumienia przyznają jednocześnie, że szef klubu PiS zignorował ich zaproszenie na spotkanie, podczas którego miał odpowiedzieć na pytania o stosunek do białoruskiej opozycji. Taką rozmowę zapowiedział w WP Jarosław Gowin. Jak ustaliliśmy, do spotkania nie doszło, bo szef klubu PiS nie był nim zainteresowany.

Wcześniej ugrupowanie Jarosława Gowina jednoznacznie potępiało wpis Ryszarda Terleckiego. Rzeczniczka Magdalena Sroka podkreślała, że to wypowiedź "zupełnie nieakceptowalna", a Michał Wypij w WP stwierdził, że Ryszard Terlecki powinien zrezygnować z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Burza po wpisie Ryszarda Terleckiego. Michał Wypij: powinien zrezygnować z funkcji

Ryszard Terlecki - mimo licznych wezwań opozycji - nie przeprosił za swój wpis. Kilka dni później ujawnił list, który przesłał do Swiatłany Cichanouskiej. "Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się Pani sprawie białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory" - napisał wicemarszałek Sejmu. Pismo na nowo wywołało potężną krytykę opozycji.

d27eell

14 czerwca wicemarszałek Senatu Marek Pęk poinformował, że Ryszard Terlecki spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską w Wilnie. Rozmowa miała symbolicznie zamknąć sprawę jego wpisu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27eell

Podziel się opinią

Share
d27eell
d27eell
Więcej tematów