Ryszard Czarnecki na Malediwach. Ambasador oskarża polityka i "oficjalną delegację" UE o złamanie prawa
Ambasador Ahmed Shiaan poskarżył się przewodniczącemu PE Antonio Tajaniemu. Chodzi o grupę polityków, którzy przylecieli na Malediwy z wizami turystycznymi, ale przedstawili się jako "oficjalna delegacja" UE. Jedną z tych osób był Ryszard Czarnecki. Polityk już zabrał głos w tej sprawie.
O sprawie, która wywołała oburzenie w Parlamencie Europejskim, donosi portal Politico. Chodzi o wybory, które odbędą się na Maledwiach 23 września. Europosłowie są zaniepokojeni sytuacją w tym kraju. Bo Malediwy pod przewodnictwem prezydenta Yameena zmierzają w stronę rządów autorytarnych.
Do tego kraju wybrała się zatem grupa europosłów. Jak poinformował ambasador Malediwów przy UE Ahmed Shiaan, wśród nich byli: Maria Gabriela Zoană, Tomáš Zdechovský, Henri Malosse, Madi Sharma oraz Ryszard Czarnecki. Mieli przedstawić się jako "oficjalna delegacja" Unii Europejskiej.
Ambasador oskarża. "Grupa prowadziła 'śledztwo' z pogwałceniem prawa"
Problem w tym, że przelecieli na Malediwy na wizach turystycznych. Ponadto, jak wyjaśnia ambasador, "członkowie wyjazdu nie spotkali się na miejscu z żadnym urzędnikiem lub przedstawicielem rządu, odmawiając im w ten sposób prawa do wypowiedzi".
"Grupa brała udział w prywatnej wizycie z wizą turystyczną i angażowała się w 'śledztwo" z lekceważeniem i pogwałceniem prawa Malediwów" - czytamy w dokumencie.
Czarnecki się tłumaczy. "Nie mówiłem, że to oficjalny wyjazd PE"
List ambasadora wywołał poruszenie w Parlamencie Europejskim. "UE nie wysłała oficjalnej misji obserwacyjnej przez wyborami prezydenckimi na Malediwach. Żałuję, że niektórzy politycy udali się tam z wizami turystycznymi w celach czysto prywatnych i wygłosili oświadczenia, które mogły wprowadzić w błąd PE w sprawie sytuacji w tym kraju" - oświadczył europoseł David McAllister z Europejskiej Partii Ludowej.
Co ciekawe, Ryszard Czarnecki ma oficjalny zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego podczas obecnej kadencji. Europoseł wyjaśnił, że "nigdy publicznie nie twierdził, że jego wyjazd był oficjalną wizytą przedstawicieli PE".
Zakaz udziału w misjach obserwacyjnych dotyczy Ryszarda Czarneckiego i innego eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości - Kosmy Złotowskiego. Politycy pojechali do Azerbejdżanu, by obserwować odbywające się tam wybory prezydenckie. Problem w tym, że pojechali tam wbrew woli DEG - specjalnego zespołu europarlamentu, zajmującego się wsparciem i monitorowaniem demokracji poza UE (DEG - Democracy Support and Election Coordination Group).
Wcześniej Czarnecki został zdymisjonowany z funkcji wiceszefa PE. Za to, że porównał Różę Thun do szmalcownika.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl