WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rysownik i karykaturzysta Arkadiusz Gacparski nie żyje

Arkadiusz Gacparski, rysownik i karykaturzysta, scenograf związany z teatrami szczecińskimi nie żyje. Miał 51 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Artysta zmarł w Szczecinie w nocy z soboty na niedzielę po długiej chorobie - podały w lokalne media.

Gacparski - rodowity szczecinianin, znany był przede wszystkim ze swych karykatur i satyrycznych rysunków, często o zabarwieniu politycznym, ale był także plakacistą, scenografem teatralnym, autorem portretów. Jako rysownik komentował satyrycznie otaczającą nas rzeczywistość.

Należał do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Swą pracę twórczą rozpoczął od publikacji w "Polityce" i "Szpilkach". Potem publikował m.in. "Głosie Szczecińskim", "Kurierze Szczecińskim" "Dzienniku Poznańskim", " Tygodniku Poznaniak", "Wielkopolaninie" i "Najwyższym Czasie".

WP

Współtworzył szczecińską scenę teatralną i kabaretową "Piwnicę przy Krypcie", współorganizował przez wiele lat słynne szczecińskie "Dymnalia".

Był autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: "Polska satyra polityczna 1980-1990"(była w ciągu dwóch lat wystawą objazdową w Europie), ekspozycja w Galerii Pałacowej Pałacu Opatów Muzeum Narodowego w Gdańsku, w witrynie karykaturzystów w Poznaniu oraz w Paryżu.

Tworzył także liczne scenografie teatralne w teatrach szczecińskich, zielonogórskich, warszawskich i poznańskich.

Ilustrował również wydawnictwa dla dzieci. Był też autorem kilkudziesięciu opraw meczów piki nożnej. Wykonał np. tzw. sektorówkę na zamówienie amerykańskiego klubu Chicago Fire.

WP

Przed ostatnimi wyborami prezydenckimi zasiadał w komitecie poparcia dla Jarosława Kaczyńskiego.

"Potrzebny jest karykaturzysta, satyryk taki jak Stańczyk. Musi patrzeć na ręce władzy. Jeżeli PiS będzie rządził w całej Polsce, to ja prawdopodobnie będę w opozycji" - mówił wówczas w radiu Szczecin.

Polub WP Wiadomości
WP
WP