Trwa ładowanie...
d409lta

Ruszyły zapisy na wakacyjne wycieczki po Warszawie

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii zaprasza na wakacyjne wycieczki po Warszawie. Można już zapisywać się na dwie pierwsze - po Śródmieściu i Pradze Południe. Są one organizowane w ramach drugiej edycji projektu "Warszawa, Ty i ja".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszyły zapisy na wakacyjne wycieczki po Warszawie
(WP.PL, Fot: Małgorzata Jaworska)
d409lta

"Warszawa, Ty i ja" to cykl 17 bezpłatnych wycieczek o tematyce historycznej (po jednej w każdej dzielnicy), zakończony grą miejską, która w tym roku będzie miała miejsce na Mokotowie.

Spotkania odbywać się będą w każdy weekend, począwszy od 28 czerwca. Przeznaczone są dla całych rodzin; część wycieczek jest piesza, część odbywa się na rowerach. Ich tegorocznym motywem przewodnim będzie heraldyka.

Udział w projekcie jest bezpłatny, ale liczba miejsc - ograniczona. Zapisywać się można za pośrednictwem strony www.wtij.duch.edu.pl. Zapisy będą możliwe od poniedziałków, tydzień przed planowaną wycieczką. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie (692 981 439) lub znaleźć na stronach fundacji (www.duch.edu.pl).

d409lta

Celem projektu jest zapoznanie mieszkańców Warszawy z historią, tradycją i lokalnym kolorytem poszczególnych części miasta. Organizatorzy zwracają uwagę, że większość dzielnic posiada swoje herby, które można porównać do wizytówki danego miejsca. Właśnie dlatego herby Warszawy posłużyły do stworzenia głównej osi narracyjnej wycieczek. Nie będzie to jednak jedyny temat spotkań. Zamierzeniem organizatorów jest zapoznanie uczestników z klimatem danej dzielnicy - jej specyfiką, elementami odróżniającymi daną część miasta od innych miejsc.

Każda z wycieczek przewidziana jest dla 50 osób (ok. 16 rodzin), a jedno spotkanie potrwa ok. 2 godzin. Każda z rodzin będzie mogła uczestniczyć w dowolnej liczbie spacerów, a najbardziej aktywne otrzymają nagrody.

W tym roku pierwsza wycieczka odbędzie się 28 czerwca w Śródmieściu; zatytułowana jest "Za co kochaliśmy cara Aleksandra?". Kolejna zaplanowana jest na 4 lipca, na Pradze Południe, a jej tytuł to "Holendrzy na kawkach. Zagadki z Saskiej Kępy". Będą to wycieczki piesze. Na te wycieczki już trwają zapisy.

Kolejne wycieczki to: 5 lipca - na Woli, zatytułowana "Gibane kawalery, łobuzy, sztajery", 11 lipca - na Białołęce, pod tytułem "Z toporem na zboże", 12 lipca - we Włochach, zatytułowana "Jak straż pożarna dzwony grzebała?". Są to wycieczki piesze.

d409lta

18 lipca zaplanowana jest wycieczka rowerowa na Ursynowie, pod tytułem "O czym szumi stary Mieszko?". Z kolei 19 lipca ma odbyć się piesza wycieczka po Wilanowie, jej tytuł to "Czy na Wilanowie były mamuty?".

Kolejną rowerową wycieczkę zaplanowano 25 lipca na Bielanach, pod tytułem "Jakiego koloru jest milczenie?".

Kolejnych sześć wypraw to wycieczki piesze: 26 lipca - na Targówku, "Czy na Targówku było metro?", 2 sierpnia - na Ochocie, "Filtrujemy Ochotę", 8 sierpnia - w Wawrze, "Świdermajery i inne bajery", 9 sierpnia - w Ursusie, "Proszę Państwa, oto miś", 15 sierpnia - na Żoliborzu, "Gdzie mieszkała Plastusiowa mama?" oraz 16 sierpnia - w Rembertowie, "Kto strzelał w Rembertowie?".

22 sierpnia zaplanowano wycieczkę rowerową w Wesołej, pod tytułem "Na wesoło szybujemy nad Wesołą", 23 sierpnia ma odbyć się piesza wycieczka po Pradze Północ, zatytułowana "Tajemnice praskich aniołów".

d409lta

Ostatnia wycieczka ma odbyć się 30 sierpnia na Bemowie, na rowerach, a jej tytuł to "Czy po Bemowie biegały Jelonki?".

5 września zaplanowano kończącą cykl grę miejską na Mokotowie.

Projekt współfinansowany jest ze środków stołecznego ratusza. W pierwszej edycji projektu wzięło udział około 600 osób - dzieci i rodziców.

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała aby popularyzować historię wśród dzieci i młodzieży. W ciągu roku prowadzi dla nich zajęcia i wykłady wykraczające poza zakres programu szkolnego.

d409lta

Podziel się opinią

Share
d409lta
d409lta
Więcej tematów