PolskaRuszyły kolejne wypłaty odszkodowań dla robotników III Rzeszy

Ruszyły kolejne wypłaty odszkodowań dla robotników III Rzeszy

Ruszyła kolejna, prawdopodobnie już
przedostatnia transza wypłaty II raty odszkodowań wypłacanych
przez niemiecką Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość"
byłym robotnikom przymusowym III Rzeszy - poinformowała rzeczniczka Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Magda
Cieszkowska.

W przesłanym komunikacie Cieszkowska podkreśliła, że transza ta jest rekordowa w całej historii wypłat niemieckich pod względem liczby osób, którym wypłacone zostaną odszkodowania. Nigdy przedtem ani polska Fundacja, ani inne organizacje prowadzące od 2001 r. wypłaty świadczeń niemieckich nie zrealizowały tak dużej liczby wypłat w jednej transzy.

W ramach tej transzy odszkodowania dostaną byli robotnicy III Rzeszy zatrudnieni w rolnictwie i gospodarstwach domowych, byli więźniowie, ofiary prześladowań rasowych poza obozami i gettami, osoby, które jako dzieci były osadzone w obozach przejściowych i przymusowo zatrudnione w przemyśle ciężkim i zbrojeniowym w miejscu swojego zamieszkania oraz wywiezione wraz z rodzicami na roboty przymusowe.

To najliczniejsza grupa uprawnionych do odszkodowań, licząca ok. 340 tys. osób, dlatego właśnie II ratę dla tej grupy podzielono na transze. Od 28 czerwca do końca lipca Fundacja wypłaciła odszkodowania ponad 100 tys. najstarszych uprawnionych w tej kategorii - osób, które ukończyły 80 lat.

Rozpoczynające się w środę wypłaty obejmą najliczniejszą grupę ofiar prześladowań nazistowskich. II ratę odszkodowania w tej transzy będzie mogło odebrać przeszło 230 tys. osób (178 tys. żyjących poszkodowanych oraz ok. 60 tys. spadkobierców tych, którzy już nie żyją). W sumie wypłaconych zostanie ponad 270 mln zł.

Świadczenia są przekazywane za pośrednictwem banku PKO BP. W pierwszej kolejności wypłaty obejmą żyjących poszkodowanych, którzy ukończyli 70 lat. Jako ostatni - w drugiej połowie września br. - świadczenia będą odbierać poszkodowani w wieku poniżej 70 lat oraz spadkobiercy.

Każda osoba uprawniona do odbioru świadczenia otrzymuje z Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" imienne zawiadomienie. Z tym zawiadomieniem i dowodem osobistym może pobrać pieniądze w dowolnej placówce PKO BP na terenie całego kraju.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)