Ruszyło Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury
Minister sprawiedliwości otworzył Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Zbigniew Ziobro powiedział, że ma ono pozwolić na podniesienie profesjonalizmu osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości.
04.09.2006 | aktual.: 04.09.2006 16:44
Pod koniec września w Centrum zaczną się zajęcia. Prowadzone będą szkolenia dla sędziów sądów cywilnych, którzy prawdopodobnie jeszcze w tym roku przejmą procesy lustracyjne od Sądu Lustracyjnego.
Minister Ziobro poinformował, że poza prowadzeniem szkolenia, projektów badawczych i współpracą z instytucjami międzynarodowymi, centrum ma także wypracowywać nowoczesne rozwiązania, które będą potem wprowadzane w życie. Zadeklarował, że głównym celem tej placówki, która w przyszłości ma przejąć od sądów i prokuratur apelacyjnych prowadzenie aplikacji sądowych i prokuratorskich, będzie podnoszenie poziomu profesjonalnego kadr wymiaru sprawiedliwości - nie tylko sędziów i prokuratorów, ale też kuratorów, referendarzy i asystentów oraz wielotysięcznej rzeszy urzędników sądów i prokuratur.
Dyrektorem szkoły jest Andrzej Leciak. Wykładowcami w centrum mają być praktycy w dziedzinie sądownictwa. Minister Ziobro podkreślił, że na współpracę z placowką wyraziło zgodę, między innymi, wielu sędziów Sądu Najwyższego.
Wzorcem dla naszego centrum były podobne szkoły z Francji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch - powiedział dyrektor Leciak. Centrum na rocznych studiach będzie kształcić sędziów z zakresu prawa cywilnego oraz prokuratorów - ze zwalczania przestępczości zorganizowanej. Poprowadzą je praktycy - czynni sędziowie i prokuratorzy.
Leciak ocenia, że zainteresowanie jest bardzo duże, mimo że udział w studium jest częściowo płatny. Roczne szkolenie ma kosztować 3 tys zł, ale większą część tej sumy pokryje ministerstwo, zaś słuchacz zapłaci kilkaset złotych - chyba że, mimo skierowania, nie będzie uczestniczył w zajęciach. Wtedy pokryje cały koszt szkolenia.
Centrum współpracuje z Polską Akademią Nauk, Szkołą Główną Handlową oraz innymi placówkami naukowymi w kraju. Już teraz trwają realizowane we współpracy z nimi szkolenia z prawa europejskiego oraz ekonomii. Siedziba w Warszawie jest tymczasowa - Centrum wynajmuje od Uniwersytetu Warszawskiego część gmachu biblioteki - za kilka lat główna siedziba Centrum będzie w Krakowie, zaś jego filie będą działać w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku.
W opinii Ziobry, powstanie centrum to element realizacji rządowego programu "Tanie Państwo". Łatwo wyliczyć, że gdy aplikacje sądowe i prokuratorskie będą prowadzone w czterech, a nie kilkunastu ośrodkach w kraju, zaoszczędzi się w ten sposób kilka milionów złotych - powiedział.
Instytucją będzie kierował dyrektor, ale pod nadzorem dziewięcioosobowej rady programowej. Nie ma jeszcze szefa, który zostanie wyłoniony na pierwszym posiedzeniu rady 12 września. W jej składzie są m.in. wybitni sędziowie Sądu Najwyższego: prof. Andrzej Wróbel, Jacek Gudowski i Wiesław Kozielewicz.
Jak powiedział wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz, w związku ze spodziewanymi na przełomie września i października zmianami w lustracji, która procesy lustracyjne przekaże jedenastu wydziałom cywilnym sądów okręgowych w kraju, centrum przygotuje w najbliższym czasie program szkolenia z zakresu archiwistyki i obiegu dokumentów w służbach specjalnych PRL, by zapoznać sędziów z tą problematyką.