PolskaRuszyła prawosławna pielgrzymka na Świętą Górę

Ruszyła prawosławna pielgrzymka na Świętą Górę

Około 400 osób wyruszyło z Białegostoku w 24. Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie).

Przez pięć dni pielgrzymi będą wędrować do tego najważniejszego w kraju cerkiewnego sanktuarium, by 19 sierpnia wziąć tam udział w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego. Na Świętą Górę pielgrzymka dotrze w przeddzień tego święta.

Pątnicy pieszo pokonają około 105 km. Będą szli drogą krajową nr 19, a nie bocznymi drogami. Po drodze mijać będą m.in Zabłudów, Ryboły, Bielsk Podlaski, Boćki, Siemiatycze. Dziennie będą musieli przejść od 12 do 30 km.

Pielgrzymów, którzy wyruszyli po modlitwach w parafii Św. Eliasza w białostockich Dojlidach, pobłogosławił abp białostocko-gdański Jakub.

Jak powiedział koordynator pielgrzymki Tomasz Matwiejczyk z Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, zgodnie z tradycją pielgrzymi niosą na Grabarkę krzyże z różnymi intencjami. Niesione są m.in. dwa duże krzyże w intencji wszystkich pielgrzymów i organizatorów pielgrzymki, a także tych osób, które nie są w stanie same zanieść krzyży. Jeden z nich ma wysokość 4 metrów. Wielu pątników niesie we własnych intencjach małe, drewniane krzyże, ustawiane potem na Świętej Górze. Osobiste intencje dotyczą najczęściej zdrowia i spraw rodzinnych.

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Na uroczystości 19 sierpnia zmierza tam wiele pielgrzymek z różnych miejsc w kraju. Już wyruszyły pielgrzymki m.in. z Warszawy, Jabłecznej (Lubelskie). W sobotę ruszą pielgrzymi z Hajnówki (Podlaskie) - piesza i rowerowa, a także pierwsza polsko-białoruska pielgrzymka, która wyruszy z parafii prawosławnej w Białowieży (Podlaskie) i przejdzie na Białoruś, by w poniedziałek znów wrócić na terytorium Polski, a we wtorek dotrzeć na Grabarkę.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące.

Obecnie po kilkadziesiąt tysięcy wiernych przybywa tam co roku w sierpniu, na uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Hierarchowie polskiej Cerkwi oceniają, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)