Ruszyła polska wersja portalu Zdrowie UE
Informacje m.in. o zdrowiu niemowląt,
ubezpieczeniach zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej czy
bioterroryzmie będą mogli znaleźć polscy użytkownicy Internetu na
nowym unijnym portalu.
Ruszyła polska wersja portalu Zdrowie UE: http://health.europa.eu/.
Na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor generalny ds. Zdrowia i Ochrony Konsumenta w Komisji Europejskiej Robert Madelin powiedział, że jednym z celów twórców portalu jest działanie na rzecz poprawienia zdrowia i poczucia bezpieczeństwa obywateli UE. Jak wyjaśnił, chodzi też o lepszy przepływ informacji między Polską a Brukselą w zakresie ochrony zdrowia, po to by łatwiej było podejmować odpowiednie decyzje.
W Polsce tylko ok. 50% obywateli deklaruje wiedzę na temat stanu swojego zdrowia. W "starych" krajach UE wskaźnik ten wynosi ponad 75% - mówił Madelin podczas uroczystej inauguracji portalu.
Według założyciela fundacji "Promocja Zdrowia" prof. Witolda Zatońskiego, między Polską a "starymi" krajami UE istnieje duża różnica jeśli chodzi o długość życia ludzi. W Polsce mężczyźni żyją krócej o siedem lat, a kobiety o pięć. Jego zdaniem, łatwo można by te różnice zmniejszyć, np. promując zmniejszenie spożywania soli.
Portal zdrowotny UE został uruchomiony w maju br., początkowo tylko w wersji anglojęzycznej. Wersja polska jest pierwszą z kolejnych wersji językowych strony, na której można zasięgnąć informacji o problemach zdrowotnych.
Portal jest skierowany do pacjentów, ekspertów w dziedzinie ochrony zdrowia, naukowców oraz wszystkich zainteresowanych.
Można tam znaleźć informacje nie tylko o polityce w dziedzinie zdrowia poszczególnych państw członkowskich UE, ale i o europejskich organizacjach pozarządowych i międzynarodowych zajmujących się zdrowiem publicznym.
Są również dane na temat głównych wydarzeń, badań i statystyk oraz wskaźników zdrowotnych w Europie. Dodatkowo, wiadomości, komunikaty prasowe, legislacja UE oraz istotne publikacje mają na celu dostarczanie obywatelom informacji.
Zagadnienia podzielono na sześć obszarów tematycznych. "Moje Zdrowie" - znajdziemy tu m.in. informacje na temat zdrowia kobiet, problemów osób niepełnosprawnych, pielęgnacji i odżywiania niemowląt i dzieci, a także wskazówki nt. bezpieczeństwa zabawek.
W dziale "Mój Styl Życia" internauci znajdą informacje m.in. dotyczące skutków zagrożeń związanych z uzależnieniem od narkotyków i tytoniu, ale także wiadomości o uprawianiu sportu i porady turystyczne.
"Moje Środowisko" to informacje dotyczące m.in. domu, bezpieczeństwo na drodze, praw konsumenta.
Dział "Problemy Zdrowotne" wypełniają wiadomości o poszczególnych chorobach np. psychicznych, układu sercowo-naczyniowego.
"Opieka dla Mnie" informuje m.in. o opiece długoterminowej, ubezpieczeniach zdrowotnych i lekarstwach. Ostatni dział - "Zdrowie w UE" - zawiera wyniki badań, wskaźniki i statystyki z obszaru Europy.
Aby dotrzeć do polskiej wersji portalu, po otworzeniu strony http://health.europa.eu, trzeba kliknąć na ikonkę dotyczącą języków po prawej stronie, wejść - na razie - do wersji fińskiej (suomi), ponownie kliknąć ikonkę - dopiero wtedy pojawia się możliwość otworzenia wersji polskiej.