Ruszyła odbudowa gdańskiego kościoła św. Katarzyny
Rozpoczęła się odbudowa ostatniego dachu i remont wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Świątynia została zniszczona w pożarze, który wybuchł w maju 2006 roku.
10.09.2008 14:05
Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (MHMG), które sprawuje formalną pieczę nad odbudową zabytku, poinformował, że prace potrwają do końca roku.
W ramach robót odbudowany zostanie ostatni - największy z czterech dachów świątyni, które zniszczył pożar. Równolegle prowadzone będą prace nad czterema elewacjami kościelnej wieży zniszczonymi przez wysoką temperaturę i wodę.
Pieniądze na wykonanie prac przekazało MHMG Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (3,4 mln zł) oraz samorząd Gdańska (ok. 840 tys. zł).
Po zakończeniu robót zaplanowanych na ten rok, konieczny będzie jeszcze remont hełmu, który zdobi wieżę oraz samego wnętrza świątyni. Dyrekcja MHMG ma nadzieję, że prace te uda się wykonać w przyszłym roku.
Pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku wybuchł 22 maja 2006 r. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.
Dzięki 3,5 mln zł od ministerstwa kultury i samorządów Gdańska oraz zaprzyjaźnionych z nim miast, trzy mniejsze dachy nad prezbiterium udało się odbudować jeszcze w 2006 roku. Sklepienie nad korpusem głównym kościoła przykryto tymczasowym zadaszeniem, które pełni swoją funkcję do dziś.
Od listopada ub.r. w gdańskim sądzie toczy się proces szefa firmy, która w momencie wybuchu pożaru wykonywała na dachu świątyni prace dekarskie. Według prokuratury to właśnie w trakcie tych prac został zaprószony ogień. Mężczyźnie, któremu postawiono zarzut nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia w postaci pożaru, grozi do pięciu lat więzienia.
Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem parafialnym gdańskiego Starego Miasta. Konkretne daty nie są znane, ale przyjmuje się, że jego historia sięga lat 30. XIII wieku. W XIV wieku świątynia została znacznie rozbudowana. W 1945 roku uległa zniszczeniu, po którym ją odbudowano. Wewnątrz znajduje się m.in. pochodząca z 1659 r. płyta nagrobna słynnego astronoma Jana Heweliusza.
W liczącej (wraz z hełmem) 76 metrów wysokości wieży kościelnej zamontowany jest carillon - zespół zestrojonych z sobą dzwonów, wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. W wieży kościoła ma też siedzibę Muzeum Zegarów Wieżowych.