Ruszyła kolejna edycja "Pól Nadziei"
Przed krakowskimi kościołami pojawili się wolontariusze zbierający datki na potrzeby chorych
przebywających w hospicjum. Kwesta odbywa się w ramach rozpoczętej
właśnie kampanii "Pola Nadziei 2005".
13.03.2005 | aktual.: 13.03.2005 19:14
Pola Nadziei to kampania, której celem jest pozyskiwanie funduszy niezbędnych do funkcjonowania hospicjów, niosącym pomoc osobom terminalnie chorym w ostatnim okresie ich życia. Kampania składa się z dwóch zasadniczych etapów: jesienią sadzone są żonkilowe cebulki, natomiast wiosną zbierane fundusze na utrzymanie i opiekę nad chorymi.
Symbolem akcji jest żółty żonkil. Żółtego żonkila z jedwabiu dostanie każdy, kto złoży datek wolontariuszom lub do puszek ustawionych w szkołach, uczelniach, supermarketach, tramwajach. W ramach kampanii "Pola Nadziei 2005" odbywać się będą także konkursy i koncerty promujące akcję. Tegoroczna kampania potrwa do 29 maja br., kiedy zakwitną "pola nadziei".
Uczestnikami tegorocznej kampanii jest 28 hospicjów w 25 miastach całej Polski. Oprócz Krakowa są to m.in. hospicja w Bielsku- Białej, Gdańsku, Gdyni, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Pszczynie, Płocku, Puławach, Warszawie i Zakopanem. Wszystkie hospicja zbierają fundusze popularyzując idee hospicjum według własnych programów.
Krakowskie hospicjum potrzebuje rocznie 2 mln zł na pokrycie kosztów utrzymania i opieki nad chorymi. Około 40 proc. kosztów pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia, dużą część - składki członków Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum św. Łazarza, pozostałe fundusze zbierane są w publicznych kwestach. W ubiegłym roku na potrzeby krakowskiego hospicjum w ramach akcji "Pola Nadziei" zebrano 400 mln zł.
Jak poinformowała PAP menadżer akcji Renata Cała z krakowskiego hospicjum, w 2004 roku ze stacjonarnej opieki w hospicjum skorzystało 317 pacjentów, a z opieki domowej 520. Ponadto ponad 200 osób skorzystało z poradni pomocy paliatywnej, a 35 odwiedzało oddział dzienny.
Idea zbierania funduszy w ramach "Pól Nadziei" (Fields of Hope) została przeniesiona do Polski z Wielkiej Brytanii. Pierwsze żonkile, będące międzynarodowym symbolem nadziei, zostały posadzone w parkach i na rabatach Krakowa jesienią 1997 roku. Hospicjum otrzymało wtedy w darze 350 tys. cebulek od szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga.