Ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej "Szukam domu"
Pod patronatem m.in. Wirtualnej Polski 18 października w Kraśniku, a następnie 21 października w Piekarach Śląskich odbędą się główne uroczystości inaugurujące kolejną XII edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szukam domu".
Podczas specjalnych sympozjów, hepeningów zaprezentowane zostaną różne formy rodzinnej opieki zastępczej, a specjaliści będą zastanawiać się nad tym jak skutecznie promować w naszym kraju ideę rodzinnej opieki zastępczej. Podczas tej edycji odbędą się, jeszcze w październiku konferencje i spotkania informacyjne w Chełmie, Otwocku, Bartoszycach i w Ostrowi Mazowieckiej.
W trakcie, odbywającego się w październiku IX Międzynarodowego Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego, program "Szukam domu", za niesienie bezinteresownej pomocy osamotnionym i osieroconym dzieciom, został wyróżniony i uhonorowany medalem polsko-szwajcarskiego Programu PMU "Matka i Dziecko". Pozwoliło to organizatorom kampanii przybliżyć ideę rodzinnej opieki zastępczej seminarzystom z 21 krajów świata.
Podczas tej edycji, w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na dzieci, "wyzute z rodziców" i z wytrwałością, determinacją dążyć wraz z naszymi partnerami do tego aby w przypadku gdy matka biologiczna nie może, lub nie chce wychowywać swojego dziecka, aby mogło ono, zamiast w instytucjach, wychowywać się u boku matki zastępczej, w różnych typach rodzinnej opieki zastępczej.
Kampania "Szukam domu" ma charakter ogólnopolski i bierze w niej udział już 100 powiatów. Dotychczas w rodzinnej opiece zastępczej, oprócz "dziewczynki z plakatu", swój dom znalazło około 2000 dzieci. "Każdy najdrobniejszy sukces, każdy miły gest pod naszym adresem cieszy - mówi Andrzej Olszewski, koordynator kampanii - ale musimy popatrzeć w przyszłość i podjąć starania o to, aby dzieci w domach dziecka przebywały rzeczywiście tylko w uzasadnionych przypadkach, aby rodziny zastępcze otrzymywały lepsze, profesjonalne wsparcie ze strony pedagogów i innych specjalistów.
Musimy dążyć do podnoszenia standardów rodzinnej opieki zastępczej. Uważam, że rodzicielstwo zastępcze jest jedyną drogą i właściwym kierunkiem naszych wspólnych, partnerskich działań pomocy osamotnionym dzieciom. Chcemy zachęcić instytucje samorządowe, fundacje i stowarzyszenia oraz indywidualne osoby do współtworzenia w naszym kraju szerokiego ruchu obywatelskiego skupionego wokół kampanii społecznej "Szukam domu" oraz wokół powstałej w 2004 roku Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.
Więcej informacji na stronie www.szukamdomu.pl