Ruszyła budowa parku triasowego
Rozpoczęła się budowa pawilonu na terenie
wykopalisk w Krasiejowie (Opolskie), gdzie odkryto szczątki
najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus
Opoliensis. Jest to pierwszy element parku triasowego, który ma
powstać w nieczynnym wyrobisku kopalni iłów.
W połowie czerwca pawilon powinien być czynny dla zwiedzających. Przez najbliższych kilka lat oprócz ekspozycji będą w nim prowadzone dalsze prace badawcze.
Koszt budowy pawilonu ma wynieść 2 mln 300 tys. zł. Pieniądze pochodzą od lokalnych samorządów i z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
Pierwszy pawilon parku triasowego będzie wyposażony m.in. w taras widokowy i podłogę z przezroczystego tworzywa, pod którą będzie można oglądać znalezione kości. Ma powstać także wypożyczalnia rowerów (teren jest rozległy) i punkt sprzedaży materiałów promocyjnych.
Badania naukowe rozpoczęły się w Krasiejowie w latach 90. Od roku 2000 trwa naukowa eksploatacja złoża. Wykopaliska stały się słynne, gdy odkryto szczątki najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis (pochodzi z okresu triasu 225-230 milionów lat przed naszą erą), i kości prehistorycznych prapłazów, przodków wielkich jurajskich dinozaurów.
Wykopaliska są atrakcją dla turystów. W zeszłym roku do księgi pamiątkowej prowadzonej przez strażników wyrobiska wpisało się 12 tys. gości.