Ruszył proces posła Solidarnej Polski Patryka Jakiego
W sądzie rejonowym w Opolu ruszył proces rzecznika prasowego i posła klubu Solidarna Polska Patryka Jakiego. W październiku ubiegłego roku policja postawiła mu zarzut przewodzenia niezgłoszonemu zgromadzeniu, co jest wykroczeniem.
10 września 2011 r. duża grupa uczestników mszy św. odprawionej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w opolskiej katedrze przeszła przed pomnik Żołnierzy Wyklętych w centrum miasta, gdzie złożyła kwiaty i znicze. Podczas zgromadzenia przemawiał Patryk Jaki. Został wylegitymowany przez policjantów; postawiono mu zarzut przewodzenia niezgłoszonemu zgromadzeniu. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu do 14 dni, karą ograniczenia wolności lub grzywny.
Jesienią 2011 r. sąd rejonowy w Opolu ukarał Jakiego grzywną w wysokości 300 zł w tzw. procesie nakazowym, czyli bez udziału stron. Jak wyjaśniła rzeczniczka opolskiego sądu Ewa Kosowska-Korniak, to uproszczona procedura, którą można zastosować, gdy sąd uzna, że wina nie budzi wątpliwości, czyn jest zagrożony niewielką karą, a sąd ma wszelkie materiały, na podstawie których może wydać wyrok. Jaki nie zgodził się jednak z wyrokiem i wniósł sprzeciw. W związku z tym wyrok skazujący go na karę grzywny przestał obowiązywać; w czwartek ruszył normalny proces.
Sprawa zaczęła się pod nieobecność Jakiego, którego miały w Warszawie zatrzymać "ważne obowiązki poselskie". Sąd zarządził przesłuchania świadków i wyznaczył kolejny termin sprawy.
Jaki wyjaśnił, że nie on był organizatorem zgromadzenia z 10 września 2011 r., a tylko je prowadził. W związku z tym nie wiedział, czy zostało ono zgodnie z wymogami prawnymi zgłoszone do urzędu miasta.
- Oskarżanie mnie to od początku nieporozumienie - powiedział i dodał, że nie rozumie, dlaczego policja zamiast ścigać groźnych przestępców zajmuje się patriotycznymi zgromadzeniami, w których zazwyczaj biorą udział głównie starsi ludzie.