PolskaRuszył portal dla represjonowanych przez Niemców

Ruszył portal dla represjonowanych przez Niemców

Ponad 400 tys. wpisów z danymi osobowymi
zamordowanych i represjonowanych przez Niemców w czasie drugiej
wojny światowej, można znaleźć na uruchomionym
specjalnym portalu internetowym - poinformowali na konferencji
prasowej w stołecznej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej
przedstawiciele m.in. Ministerstwa Kultury i IPN.

Na stronie www.straty.pl znajduje się biogram zawierający dane personalne służące identyfikacji osoby, podstawowe informacje o doznanych represjach oraz źródła archiwalne, w których opisany jest jej los. Pełna dokumentacja danej osoby jest w osobnej, wewnętrznej bazie, do której dostęp jest ograniczony. Na stronie znajduje się także kwestionariusz umożliwiający zgłaszanie kolejnych ofiar represji - powiedział prezes Ośrodka Karta, koordynatora programu, Zbigniew Gluza.

Znajdujące się obecnie na stronie dane pochodzą głównie z Muzeum Auschwitz-Birkenau i z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Koordynatorzy programu liczą na współpracę ze strony innych placówek, a także osób prywatnych.

Program naukowo-badawczy "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Jego celem jest ustalenie faktycznej liczby strat wśród ludności państwa polskiego oraz osób poddanych wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego podczas drugiej wojny światowej. Program został zainaugurowany 1 września 2006 roku.

"Celem programu jest imienne upamiętnienie obywateli polskich represjonowanych pod okupacją niemiecką. Będzie on przebiegał w dwóch fazach. Faza pierwsza polega na zapoznaniu się ze źródłami, jakimi dysponujemy, ich weryfikacji oraz scaleniu za pomocą strony internetowej. Druga faza zakłada poszerzenie bazy komputerowej poprzez kwerendy w zasobach kolejnych instytucji oraz pozyskiwanie danych z kwestionariuszy osobowych" - powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Tomasz Merta.

Program dokumentuje ofiary represji w kategoriach: straty w bezpośrednich działaniach wojennych, jeńcy wojenni, wypędzeni, robotnicy przymusowi, ofiary masowych egzekucji, aresztowani, osadzeni w obozach koncentracyjnych, ofiary holokaustu oraz ofiary konfliktu ukraińsko-polskiego.

Pilotaż programu został zaplanowany do 2008 roku, organizatorzy przewidują, że w tym czasie uda im się zgromadzić dane 2,5-3 mln represjonowanych. Natomiast nad jego realizacją czuwa Komisja Ekspertów i Rada Programowa złożona z przedstawicieli największych polskich muzeów i instytucji przechowujących dane osobowe ofiar wojny.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)