PolskaRuszy warszawski fotoplastikon

Ruszy warszawski fotoplastikon

Warszawski fotoplastikon to unikat na
europejską skalę. Kilka zagranicznych muzeów ma wprawdzie
urządzenia do oglądania zdjęć, ale nasz jako jedyny działa w tym
samym miejscu, w którym ponad 100 lat temu go wybudowano. W
przyszłym roku, odrestaurowany, ma być turystycznym hitem stolicy -
zapowiada "Życie Warszawy".

02.07.2008 | aktual.: 02.07.2008 04:01

Od 1901 r. stoi w oficynie zabytkowej kamienicy w Al. Jerozolimskich 51. Oryginalna lokalizacja jest ogromnym atutem zabytku. Takich miejsc nie zostało już wiele w stolicy - mówi Krzysztof Wrzeszcz z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Fotoplastikon tylko raz zmienił adres, gdy w latach 90. wystawiono go na kilka tygodni w Zachęcie.

Urządzenie miało też tylko jedną, ale aż kilkuletnią, przerwę w działaniu, w latach 80. Później odnowił go i ponownie uruchomił Tomasz Chudy, wnuk pierwszego właściciela fotoplastikonu. Ostatnio działał jednak bardzo rzadko - pokazy odbywały się zaledwie dwa razy w tygodniu i trwały dwie godziny. W końcu właściciel, który ma trudności z opłaceniem czynszu za lokal, zamknął fotoplastikon. Turyści zamiast przedwojennej Warszawy na czarno-białych zdjęciach, oglądają na drzwiach kartkę z napisem: "Nieczynne".

Już po zamknięciu losami fotoplastikonu zainteresował się konserwator zabytków. Teraz trwają rozmowy o tym, jak i kiedy fotoplastikon będzie odrestaurowany. Urzędnicy chcą gruntownie odnowić kamienicę w Alejach. Odnowiony zostanie też okular znajdujący się na ścianie od strony Al. Jerozolimskich. Nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztowały prace konserwatorskie, które zakończą się w przyszłym roku.

Fotoplastikon ma szansę stać się turystycznym hitem stolicy. Jego promocją zajmie się Muzeum Powstania Warszawskiego. To będzie jedna z atrakcji placówki. Na kolekcję Tomasza Chudego składa się bowiem ok. 3 tys. zdjęć Warszawy. Są wśród nich fotografie z Powstania Warszawskiego. Jak się dowiedziało "ŻW", odwiedzający muzeum będą jeździć z Woli, gdzie stoi placówka, w Aleje, gdzie znajduje się fotoplastikon, zabytkowym tramwajem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)