Ruszy lawina wniosków od zabużan?
Za utratę mienia za Bugiem
Polska wypłaci za porozumieniem stron 237 tys. złotych
spadkobiercy przedwojennego mieszkańca Lwowa Jerzemu Broniowskiemu
- poinformował Europejski Trybunał Praw Człowieka w
Strasburgu. Precedensowy wyrok w sprawie "Broniowski przeciwko Polsce"
otworzył drogę dziesiątkom tysięcy wniosków o odszkodowania.
Roszczenia o rekompensatę za dobra zabużańskie dotyczą ponad 80
tys. osób.
28.09.2005 | aktual.: 29.09.2005 10:02
Trybunał jednocześnie upublicznił zobowiązanie się polskiego rządu do zdwojenia wysiłków, by prawodawstwo dotyczące rekompensat dla zabużan było w Polsce efektywnie realizowane.
Jest to orzeczenie, które ustala prawo do odszkodowania dla zabużan lub ich potomków za mienie pozostawione na Wschodzie - powiedział reprezentujący interesy Broniowskiegio mecenas Zbigniew Cichoń.
Sprawa dotyczy potomka zabużan Jerzego Broniowskiego z Wieliczki, który zaskarżył państwo polskie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, domagając się 3 mln zł rekompensaty za majątek pozostawiony przez jego babkę we Lwowie w 1945 roku.
W czerwcu zeszłego roku Trybunał orzekł, że w tej sprawie dotyczącej roszczeń zabużan Polska naruszyła postanowienia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantujące ochronę własności.
Trybunał nie zasądził odszkodowania, uznając, że kwestia "nie jest gotowa do rozstrzygnięcia". Stronom dano pół roku na ugodowe rozwiązanie sprawy rekompensaty.
W oczekiwaniu na "rozwiązanie sprawy w ramach systemu polskiego" Trybunał odroczył w sierpniu zeszłego roku wszystkie złożone już i przyszłe wnioski, dotyczące tych samych kwestii co sprawa Broniowskiego.
Rozmawialiśmy na ten temat w Warszawie z przedstawicielami rządu w czerwcu tego roku, ale ugodę zawarliśmy dopiero we wrześniu. Trybunał dzisiaj to zatwierdził. Kwota odszkodowania jest satysfakcjonująca dla mojego klienta; uznaliśmy, że trzeba realistycznie patrzeć na sprawę - powiedział Cichoń. Jak zaznaczył, w umowie zastrzeżono, że zawarcie ugody nie oznacza akceptacji zapisów ustawy o mieniu zabużańskim.
Adwokat nie chciał jednak powiedzieć, jaki procent majątku pozostawionego na Wschodzie stanowi odszkodowanie. Nie podajemy, bo nie chcemy stwarzać precedensu - wyjaśnił.
Ustawa została uchwalona w lipcu 2005 roku, a wejdzie w życie 7 października. Przewiduje ona, że zabużanie otrzymają rekompensaty w gotówce lub w naturze w wysokości 20% wartości nieruchomości utraconych po II wojnie światowej. Ze względu na wcześniejsze nieuregulowanie sprawy rekompensat, Trybunał w Strasburgu dał obu stronom czas na polubowne rozwiązanie sporu.
Precedensowy wyrok w sprawie "Broniowski przeciwko Polsce" otworzył drogę dziesiątkom tysięcy wniosków o odszkodowania. Roszczenia o rekompensatę za dobra zabużańskie dotyczą ponad 80 tys. osób.