Trwa ładowanie...
d3r8inz

Ruszają Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie

Ruszyły targi sztuki ludowej twórców z Polski, Ukrainy i Białorusi, na których zobaczymy występy zespołów folklorystycznych w Częstochowie. A to wszystko w ramach XVI Dni Europejskiej Kultury Ludowej - poinformował Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszają Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie
(Facebook / Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa")
d3r8inz

Od piątku na placu Biegańskiego otwarte są stoiska twórców ludowego rękodzieła. - Na zaproszenie Ośrodka Promocji Kultury przyjechali oni z różnych stron Polski oraz z Ukrainy i Białorusi. W tym roku mamy około 25 wystawców - poinformował dyrektor ośrodka "Gaude Mater" Tadeusz Piersiak.

W sobotę ruszy w Częstochowie estrada folkloru, której program przygotowany został wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Kultury. Wystąpią zespoły reprezentujące ludowe pieśni i tańce z różnych regionów Polski.

Piersiak dodał, że na scenie pojawią się również zespoły wykonujące m.in. muzykę folkową.

d3r8inz

- W sobotę wystąpi zespół Caci Vorba specjalizujący się w muzyce cygańskiej, karpackie i bałkańskiej. Wykorzystuje tradycyjne instrumenty, takie jak węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek - poinformował Piersiak. Zespół Caci Vorba jest laureatem licznych konkursów i festiwali w Polsce i za granicą.

- W niedzielę zagrają również trzy utalentowane panie z grupy "Sutari", która wykonuje pieśni polskie i litewskie inspirując się sutartines - śpiewem litewskim opartym na szczególnej polifonii. Używają instrumentów tradycyjnych jak basetla, bęben obręczowy, skrzypce, ale też przedmiotów codziennego użytku typu jak tarka, mikser kuchenny, deska do krojenia - powiedział dyrektor ośrodka.

Dni Europejskiej Kultury Ludowej zakończą się w niedzielę. Wydarzenie przygotowane m.in. przez Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" i Regionalny Ośrodek Kultury współtworzy XXIV Krajową Wystawę Rolniczą - jedną z większych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku swój dorobek prezentuje tu ponad 400 wystawców. W tym roku w ramach wystawy odbędą się m.in. targi odnawialnych źródeł energii, festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych.

d3r8inz

Podziel się opinią

Share
d3r8inz
d3r8inz
Więcej tematów