Trwa ładowanie...

Rusza V edycja Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

Do 30 września można nadsyłać zgłoszenia do V edycji Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej autorom informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych czy telewizyjnych, a także fotografii. Laureatów poznamy 3 grudnia.
Share
Ryszard Kapuściński - zdjęcie archiwalne z 2002 r.
Ryszard Kapuściński - zdjęcie archiwalne z 2002 r.Źródło: AKPA, Fot: Adam Prończyk
d3v7hhh

PAP chce przyczynić się do wspierania sztuki dziennikarskiej jako szlachetnego narzędzia komunikacji między ludźmi, tak jak ją pojmował patron nagrody: "Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem, przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak, aby mógł on zrozumieć otaczający go świat" (R. Kapuściński "To nie jest zawód dla cyników").

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła pięć lat temu tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość. Ryszard Kapuściński, który 14 lat pracował w Agencji, był pierwszym dziennikarzem, którego twórczość trafiła do noblowskich rankingów, wyżej jednak od doktoratów honoris causa i nagród literackich cenił sobie skromny tytuł reportera. Kapuściński uważał, że dziennikarstwo jest misją i powołaniem, a informacja ma w sobie niekiedy moc zmieniania świata.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, telewidz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się ze wszystkimi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.

d3v7hhh

Oceniana jest też wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.

Kapituła przyzna nagrody za najlepsze publikacje, audycje radiowe i telewizyjne oraz fotoreportaże opublikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych od początku października 2014 roku do końca września 2015 roku. Na każdego z laureatów czeka 20 tys. zł.

W jury nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. W tym roku do kapituły nagrody dołączył Mariusz Szczygieł. Tegorocznej V edycji przewodniczyć będzie Lidia Sobańska pełniąca obowiązki Prezesa Zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

W ubiegłym roku laureatami nagrody zostali: Michał Matys za tekst "Łódź, miasto przeklęte", Jakub Szymczuk za fotoreportaż z Ukrainy "Czarny czwartek", Anna Dudzińska za reportaż radiowy "Nieidealna piosenka" oraz Łukasz Kowalski za materiał filmowy "Egzamin z człowieczeństwa".

d3v7hhh

Podziel się opinią

Share
d3v7hhh
d3v7hhh
Więcej tematów