Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Badanie jest obowiązkowe
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to obowiązkowe badanie, które raz na 10 lat przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się w czwartek 1 kwietnia.
Ogólnokrajowy spis rusza 1 kwietnia tego roku. Polacy będą musieli odpowiedzieć na pytania, które dotyczą m.in. aktualnego miejsca zamieszkania oraz stanu posiadania. Można ich udzielić osobiście rachmistrzowi lub dokonać samospisu, odpowiadając na pytania zawarte w internetowej ankiecie.
Polacy będą musieli odpowiedzieć przede wszystkim na pytania dotyczące danych osobowych oraz danych najbliższych, a także na te, które dotyczą poziomu wykształcenia oraz miejsce zamieszkania (jeżeli ktoś nie mieszka w kraju, to musi podać ostatni adres w Polsce).
Połowa pytań dotyczy stanu posiadania: rodzaju tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania/domu, liczby osób mieszkających pod wskazanym adresem oraz tego, jak długo mieszkamy we wskazanym miejscu.
Wyniki spisu powszechnego mają znaczenie dla potrzeb lokalnych i globalnych, są też wyznacznikiem dla tworzenia budżetów przez samorządy. Na podstawie spisu określa się wysokość subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Od liczby ludności określonej podczas spisu zależy wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim.
Spis Powszechny Mieszkań i Ludności dostarcza ważne informacje
W spisie znajdują się też dane dotyczące narodowości, przynależności do wspólnoty etnicznej, a także o ludności posługującej się językiem regionalnym.
Spis powszechny dostarcza też informacje na temat niepełnosprawności. Dane te są brane pod uwagę przy podziale środków z PFRON dla samorządów wojewódzkich i powiatowych.
Badanie jest obowiązkowe, a mówi o tym ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
Aby samodzielnie dołączyć do spisu można wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić formularz. Jeżeli ktoś nie może wypełnić spisu przez internet, może to zrobić w najbliższym urzędzie gminy, gdzie będzie przygotowany punkt spisowy. Można też zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.
Dane udostępniane podczas spisu chroni tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie.
GUS apeluje do Polaków, by zdecydowali się na samospis internetowy. To znacznie przyspieszy całą procedurę, która ze względu na pandemię i tak została wydłużona.
Formularz można wypełnić w ciągu 14 dni od daty pierwszego zalogowania się w systemie.