Rusza kampania społeczna "Rodzice Zastępczy – Miłość Prawdziwa"
23 września rodzice zastępczy świętować będą dzień Rodzicielstwa Zastępczego w TVP1.
21.09.2006 16:18
Całodniowy piknik rodzinny w Karlinie (woj. zachodniopomorskie) oficjalnie zainauguruje kampanię społeczną „Rodzice zastępczy – miłość prawdziwa” organizowaną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Telewizję Polska SA i Koalicję na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Celem kampanii jest promocja rodzicielstwa zastępczego i wprowadzenie do polskiego prawodawstwa regulacji korzystnych dla rozwoju rodzinnych form opieki. Honorowy patronat nad kampanią przyjęła Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska.
Od wielu lat Polska podejmuje starania w celu zreformowania opieki nad dzieckiem osieroconym. Niestety ich efekty nie są takie, jakich oczekiwano. Do końca 2006 roku placówki opiekuńczo-wychowawcze miały ulec przekształceniu i wychowywać nie więcej niż 30 dzieci, jednak większości z nich nie udało się osiągnąć tych standardów. Chcemy definitywnie rozwiązać ten problem. Naszym celem jest likwidacja instytucjonalnych domów dziecka i rozwój rodzinnej opieki zastępczej, ale także budowanie systemu wsparcia dla rodziców zastępczych i wspieranie go pedagogami, psychologami, pracownikami socjalnymi i byłymi wychowawcami placówek. W naszych działaniach chcemy wykorzystać znakomite wzorce europejskie. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że możemy korzystać z dorobku innych państw tak, aby wykorzystywać osiągnięcia i ustrzec się błędów. Głęboko wierzę, że jedyną szansą na pomoc osieroconym społecznie dzieciom jest wychowanie w rodzinie, dlatego rozpoczęłam szeroki dialog społeczny ze środowiskami rodzin zastępczych i
kampanię „Rodzice zastępczy – miłość prawdziwa”. Mam nadzieję, że nie tylko wpłynie ona na rozwój rodzinnej opieki zastępczej, ale pomoże stworzyć pozytywny wizerunek opiekunów i wykreuje modę na rodzicielstwo zastępcze – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska Minister w Departamencie ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji w MPiPS.
Projekt wspiera Telewizja Polska SA. 23 września w relacjach z imprezy w Karlinie na antenie Jedynki znajdą się między innymi krótkie felietony o życiu różnych typów rodzin zastępczych oraz rozmowy z tymi rodzinami. Cały dzień czynna będzie infolinia, pod którą dyżurować będą rodzice zastępczy i eksperci. Od 23 września, we wszystkich stacjach telewizji publicznej emitowany będzie spot promujący rodzicielstwo zastępcze. Polskie Radio, również planuje włączyć się do Kampanii. Kreację kampanii przygotowała bezpłatnie Agencja „Locomotiva”.
Tematyka będzie obecna w mediach przez rok, zgłębiana w telewizjach i rozgłośniach regionalnych z naciskiem na treści edukacyjne i pokazywanie dobrych wzorów.
Gospodarzem imprezy w Karlinie jest wioska dziecięca SOS. Pełen atrakcji piknik rozpocznie się o 11.00 a zakończy koło godz. 16.00 koncertem Katarzyny Cerekwickiej. W punktach informacyjnych dyżurować będą rodzice zastępczy, przedstawiciele centrów pomocy rodzinie i ośrodków adopcyjnych za całej Polski. Opowiedzą o tym, jakie są blaski i cienie pracy rodzica zastępczego, jakie warunki trzeba spełnić, aby takim rodzicem zostać oraz na jaką pomoc można liczyć.
Tematyka rodzicielstwa Zastępczego spotkała się z bardzo pozytywna reakcją wielu tytułów prasowych i rozgłośni radiowych. Od 10 lat ogólna liczba sierot społecznych w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie zbliżonym do 70 000. Sieroctwo społeczne występuje wtedy, gdy rodzice dzieci nie chcą, nie mogą lub nie potrafią wypełniać swoich obowiązków rodzicielskich, decyzją sądów rodzinnych osobom tym zostaje ograniczona, zawieszona lub odebrana władza rodzicielska. Mimo prób poprawienia prawodawstwa i przekształcania placówek opiekuńczo-wychowawczych około 20.000 dzieci nadal wychowuje się w opiece instytucjonalnej, czyli w domach dziecka. W rodzinnej opiece zastępczej wychowuje się ponad 50.000 dzieci, z czego ponad 80% w rodzinach zastępczych spokrewnionych. Aby możliwe było znalezienie dla obecnych podopiecznych domów dziecka miejsca w rodzinach zastępczych i stworzenie sprawnego systemu rodzinnej opieki nad dzieckiem potrzeba kilkudziesięciu tysięcy nowych rodzin.
Rodzaje rodzinnej opieki zastępczej:
- Rodzina zastępcza - tymczasowo bądź na stałe opiekuje się i wychowuje dzieci osierocone lub porzucone. Rodzina taka pełni funkcję rodziców zastępczych bez zrywania więzi z rodziną biologiczną dziecka. Rodzina zastępcza otrzymuje pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka.
- Rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem, wielodzietna -umieszczonych jest w niej w tym samym czasie nie mniej niż troje dzieci i nie więcej niż sześcioro dzieci. W przypadku rodzeństwa liczba dzieci umieszczonych w takiej rodzinie może się zwiększyć. Rodzina otrzymuje oprócz pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania.
- Rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem, specjalistyczna - umieszczone zostają w niej dzieci niedostosowane społecznie, albo dzieci z różnymi dysfunkcjami, problemami zdrowotnymi wymagającymi szczególnej opieki i pielęgnacji. W takiej rodzinie może wychowywać się w tym samym czasie nie więcej niż troje dzieci. Rodzina otrzymuje oprócz pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania.
- Rodzina zastępcza zawodowa niespokrewniona z dzieckiem o charakterze Pogotowia rodzinnego – działa na zasadzie interwencyjnyjnej. W rodzinie takiej umieszcza się nie więcej niż troje dzieci na pobyt okresowy, do czasu unormowania sytuacji życiowej dziecka. Rodzina otrzymuje oprócz pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, wynagrodzenie i jest gotowa na przyjęcie o każdej porze do trójki dzieci. Opiekę nad dziećmi sprawują także rodzinne domy dziecka, w których może przebywać od 6 do 12 dzieci. Zazwyczaj są tam umieszczane liczne rodzeństwa. Rodzinny dom dziecka zakłada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które zatrudniają jednego z rodziców na etacie dyrektora tej placówki. Kilka lub kilkanaście rodzinnych domów dziecka, skupionych na jednym terenie to wioska dziecięca SOS.
Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej skupia organizacje pozarządowe i przedstawicieli rodzinnych form opieki z całej Polski. Od początku swojego istnienia podejmuje starania, aby propagować wychowanie dzieci w rodzinie i zachęcać środowiska lokalne do rozwijania tych form opieki nad dzieckiem. Zwraca uwagę na konieczność tworzenia sprawnie działającego systemu pomocy dla rodzin zastępczych i ich podopiecznych. Członkowie Koalicji maja nadzieję, że uda się zmieniać obraz osób, które przyjmują do swojej rodziny porzucone dzieci i równocześnie pokazać jak ważną społecznie rolę pełnią te osoby. Mottem działań Koalicji jest cytat z Konwencji Praw Dziecka: „...dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia”.