PolskaRusza akcja zbierania relacji o powojennej stolicy

Rusza akcja zbierania relacji o powojennej stolicy

Relacje mieszkańców powojennej Warszawy oraz
dokumenty, fotografie i prasę z tamtego okresu chce zgromadzić
stołeczny Dom Spotkań z Historią w ramach akcji "Zbieramy
opowieści: Warszawa w pierwszych latach po wojnie".

Akcja rusza 18 marca i - jak podkreśla jej koordynator Katarzyna Madoń-Mitzner - ma ona na celu "zapamiętanie" obrazu ówczesnej codzienności._ Nasi pracownicy czekają na chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Będziemy nagrywać te opowieści. Pasjonują nas losy generacji, której dzieciństwo i młodość przypadły na czas wojny i pierwsze lata powojenne. Zależy nam także na pamiętnikach, fotografiach, dokumentach i prasie z drugiej połowy lat 40. Wybrane relacje i materiały umieścimy w internetowej prezentacji wystawy_ - powiedziała Madoń-Mitzner.

Organizatorzy akcji zaznaczają, że relacje bezpośrednich świadków historii stanowią cenne źródło poznania i zrozumienia dziejów XX wieku. Przede wszystkim jednak ma to być zapis indywidualnej pamięci. Trafiamy do różnych osób. Często rozmawiamy ze zwykłymi ludźmi, którzy opowiadają o swoim życiu, zarówno o dramatycznych doświadczeniach, jak i o codzienności. Dokumentujemy całe życie rozmówcy, pogłębiając szczególnie ważne i interesujące wątki. Tematem relacji jest biografia osoby, z którą rozmawiamy, a nie jakieś konkretne wydarzenie historyczne- dodała koordynator akcji.

Nagrane rozmowy będą archiwizowane w postaci cyfrowej. Na każde nagranie złoży się: zapis audio (w formacie mp3 na płytach CD) lub video (na płytach DVD), do którego dołączony zostanie kwestionariusz z biogramem nagrywanej osoby oraz streszczeniem głównych wątków relacji. Niektóre relacje zostaną wzbogacone o materiały archiwalne (kopie dokumentów, archiwalne zdjęcia itp.). Część relacji udostępniona będzie także w formie spisanej.

Akcja "Zbieramy opowieści: Warszawa w pierwszych latach po wojnie" stanowi część programu "Historia Mówiona", prowadzonego przez Dom Spotkań z Historią we współpracy z Ośrodkiem KARTA od 2003 roku. Program "Historia Mówiona" gromadzi biograficzne relacje świadków historii XX wieku. Efektem programu jest liczący dziś ok. 2 tys. relacji zbiór Archiwum Historii Mówionej, które od 2006 roku mieści się w Mediotece Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie. DSH zajmuje się udostępnianiem i upowszechnianiem tego zbioru, m.in. na wystawach i w pracy edukacyjnej.

Dostęp do zbiorów będzie bezpłatny.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)