Trwa ładowanie...
d4i48xx
Informacja prasowa
poznań

Rusza 27. Malta Festival Poznań

Nieoczywisty i dyskutujący z aktualną sytuacją polityczną Europy – taki będzie 27. Malta Festival Poznań (16-25.06.2017). Kuratorzy, Oliver Frljić i Goran Injac, w Idiomie „Platforma Bałkany” pokażą publiczności współczesną sztukę, tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. Chcemy odczarować Bałkany wyobrażone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza 27. Malta Festival Poznań
(Materiały prasowe)
d4i48xx

„Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś, co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz”-mówi Oliver Frljić.

Pokażemy m.in. spektakl anonimowych twórców „The Republic of Slovenia”, który opowie o zaangażowaniu tego kraju w nielegalny handel bronią i korupcji polityków. „350 Janez Janša Bottles” przedstawi kolektyw założony przez trzech artystów, którzy zmienili swoje personalia, przybierając imię i nazwisko znanego słoweńskiego polityka. „The Container”, projekt Milicy Tomić, nawiązuje do historii sprzed kilkunastu lat, gdy w Północnym Afganistanie tysiące talibańskich bojowników umieszczono w kontenerach. Drugim projektem tej artystki jest „Sans Souci: Four Faces of Omarska”, dotyczący obozu koncentracyjnego w Omarsce, który obecnie jest fabryką międzynarodowego koncernu. Wiedeński kolektyw God’s Entertainment poprzez projekt „Chauvanism Scanner” sprawdzi, do jakiego stopnia ulegamy szowinistycznym i ksenofobicznym myślom. Oliver Frljić przedstawi spektakl, opowiadający o splocie kiczu i przemocy. „Turbofolk” w jego reżyserii nawiązuje do stylu muzycznego, który największą popularność zyskał w latach 90., w czasie wojny na Bałkanach i był nośnikiem idei nacjonalistycznych. W programie znalazły się także filmy, m.in. przedstawiciela Jugosłowiańskiej Czarnej Fali, serbskiego reżysera Żelimira Žilnika oraz Dušana Makavejeva.

Goran Injac i Oliver Frljić Materiały prasowe
Goran Injac i Oliver Frljić

Milicy Tomić i Oliver Frljić

d4i48xx

„Malta” to najbardziej muzyczny spośród festiwali teatralnych. 16 czerwca o g. 19 zapraszamy na Bike Bands Opening. W centrum miasta zabrzmi muzyka, będąca połączeniem folku, funku i hip-hopu. Do wykonania tej niezwykłej mieszanki dźwiękowej zaprosiliśmy polskiego rapera, beatboxera i producenta muzycznego Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Artysta słynie z organizowania miejskich muzycznych akcji Rebel Babel, do których angażuje członków orkiestr, a także rowerzystów i przechodniów. Tak samo będzie w Poznaniu, gdzie ulicami miasta przejadą rowerowe platformy z muzykami grającymi na instrumentach dętych.

Na finał festiwalu planujemy polską premierę „The Sound of Music” grupy Laibach, która zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą l’Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvoršaka. Każdą kolejną płytą, występem i wywiadem artyści wyrażają sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. W swojej twórczości dokonują recyklingu symboli i motywów z historii kultury oraz europejskich totalitaryzmów. Ich zdaniem: „Wszystkie sztuki poddane są politycznej manipulacji, z wyjątkiem tych, które same używają języka tej manipulacji”. Na multimedialny koncert 24 czerwca w Parku Wieniawskiego o godz. 22:00 obowiązuje wstęp wolny!

W programie „Malty” znalazły się także prezentacje spektakli Kate McIntosh i Laurenta Chétouane’a, wspieranych przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire. Na placu Wolności pokażemy solowe wystąpienia aktorów reprezentujących różne pokolenia i style aktorstwa. Na maltańskiej scenie pojawią się* Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald*. Na festiwalu nie zabraknie projektów tanecznych Stary Browar Nowy Taniec oraz przeglądu najciekawszych wydarzeń z repertuaru poznańskich scen: Teatru Nowego, Teatru Polskiego, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Porywacze Ciał, Teatru Automaton i Polskiego Teatru Tańca.

Plac Wolności w centrum miasta już po raz piąty zamienimy w tętniące życiem miejsce przyjazne każdej i każdemu z nas. W Generatorze Malta pojawią się drzewa, leżaki, ogromne poduchy i wielofunkcyjne meble miejskie służące do zabawy, wypoczynku i spotkań. Obok food trucków, sceny, strefy warsztatowej i strefy relaksu powstanie trzydziestometrowy mur, który będzie punktem odniesienia wielu naszych działań. Postaramy się zrozumieć, dlaczego mury powstają — po to, aby jak najszybciej je zburzyć. Stworzymy Plac Negocjowania Wolności. Generator Malta wyjdzie też w miasto. Zapraszamy na Mikroucieczki, Mikrowyprawy i do zdobywania Korony Poznania!

Aukcja na rzecz Malty Materiały prasowe
Aukcja na rzecz Malty

Aukcja na rzecz Malty

d4i48xx

W czasie festiwalu swoją kulminację będzie miała także Aukcja na rzecz Malty, którą zainicjował Mariusz „Wilk” Wilczyński po doniesieniach medialnych o wstrzymaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tysięcy złotych dotacji na organizację festiwalu. Już ponad 50 artystów i ludzi kultury przekazało swoje prace i cenne przedmioty. Będzie można je licytować od 7 czerwca na portalu charytatywni.allegro.pl i 17 czerwca na placu Wolności. Pomimo trudności chcemy, żeby „Malta” pozostała wierna swojej 27-letniej tradycji: była wydarzeniem otwartym na różnorodność, dialog i zawsze prezentowała sztukę na najwyższym poziomie. Uruchomiliśmy także akcję crowdfundingową „Zostań Ministrem Kultury” na www.wspieramkulture.pl. Zachęcamy do przyznania swojej dotacji. Kultura należy przecież do wszystkich!

W sumie przez dziesięć dni na Malta Festiwal Poznań obejrzymy 290 wydarzeń, stworzonych przez 580 artystów, animatorów i aktywistów z 20 krajów. Cały program festiwalu oraz informacje o biletach i bezpłatnych wejściówka są dostępne na stronie www.malta-festival.pl.

d4i48xx

Podziel się opinią

Share

d4i48xx

d4i48xx
Więcej tematów