Rusza 27. Malta Festival Poznań

Nieoczywisty i dyskutujący z aktualną sytuacją polityczną Europy – taki będzie 27. Malta Festival Poznań (16-25.06.2017). Kuratorzy, Oliver Frljić i Goran Injac, w Idiomie „Platforma Bałkany” pokażą publiczności współczesną sztukę, tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. Chcemy odczarować Bałkany wyobrażone.

Rusza 27. Malta Festival Poznań
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

„Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś, co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz”-mówi Oliver Frljić.

Pokażemy m.in. spektakl anonimowych twórców „The Republic of Slovenia”, który opowie o zaangażowaniu tego kraju w nielegalny handel bronią i korupcji polityków. „350 Janez Janša Bottles” przedstawi kolektyw założony przez trzech artystów, którzy zmienili swoje personalia, przybierając imię i nazwisko znanego słoweńskiego polityka. „The Container”, projekt Milicy Tomić, nawiązuje do historii sprzed kilkunastu lat, gdy w Północnym Afganistanie tysiące talibańskich bojowników umieszczono w kontenerach. Drugim projektem tej artystki jest „Sans Souci: Four Faces of Omarska”, dotyczący obozu koncentracyjnego w Omarsce, który obecnie jest fabryką międzynarodowego koncernu. Wiedeński kolektyw God’s Entertainment poprzez projekt „Chauvanism Scanner” sprawdzi, do jakiego stopnia ulegamy szowinistycznym i ksenofobicznym myślom. Oliver Frljić przedstawi spektakl, opowiadający o splocie kiczu i przemocy. „Turbofolk” w jego reżyserii nawiązuje do stylu muzycznego, który największą popularność zyskał w latach 90., w czasie wojny na Bałkanach i był nośnikiem idei nacjonalistycznych. W programie znalazły się także filmy, m.in. przedstawiciela Jugosłowiańskiej Czarnej Fali, serbskiego reżysera Żelimira Žilnika oraz Dušana Makavejeva.

Obraz
© Materiały prasowe

Milicy Tomić i Oliver Frljić

„Malta” to najbardziej muzyczny spośród festiwali teatralnych. 16 czerwca o g. 19 zapraszamy na Bike Bands Opening. W centrum miasta zabrzmi muzyka, będąca połączeniem folku, funku i hip-hopu. Do wykonania tej niezwykłej mieszanki dźwiękowej zaprosiliśmy polskiego rapera, beatboxera i producenta muzycznego Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Artysta słynie z organizowania miejskich muzycznych akcji Rebel Babel, do których angażuje członków orkiestr, a także rowerzystów i przechodniów. Tak samo będzie w Poznaniu, gdzie ulicami miasta przejadą rowerowe platformy z muzykami grającymi na instrumentach dętych.

Na finał festiwalu planujemy polską premierę „The Sound of Music” grupy Laibach, która zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą l’Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvoršaka. Każdą kolejną płytą, występem i wywiadem artyści wyrażają sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. W swojej twórczości dokonują recyklingu symboli i motywów z historii kultury oraz europejskich totalitaryzmów. Ich zdaniem: „Wszystkie sztuki poddane są politycznej manipulacji, z wyjątkiem tych, które same używają języka tej manipulacji”. Na multimedialny koncert 24 czerwca w Parku Wieniawskiego o godz. 22:00 obowiązuje wstęp wolny!

W programie „Malty” znalazły się także prezentacje spektakli Kate McIntosh i Laurenta Chétouane’a, wspieranych przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire. Na placu Wolności pokażemy solowe wystąpienia aktorów reprezentujących różne pokolenia i style aktorstwa. Na maltańskiej scenie pojawią się* Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald*. Na festiwalu nie zabraknie projektów tanecznych Stary Browar Nowy Taniec oraz przeglądu najciekawszych wydarzeń z repertuaru poznańskich scen: Teatru Nowego, Teatru Polskiego, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Porywacze Ciał, Teatru Automaton i Polskiego Teatru Tańca.

Plac Wolności w centrum miasta już po raz piąty zamienimy w tętniące życiem miejsce przyjazne każdej i każdemu z nas. W Generatorze Malta pojawią się drzewa, leżaki, ogromne poduchy i wielofunkcyjne meble miejskie służące do zabawy, wypoczynku i spotkań. Obok food trucków, sceny, strefy warsztatowej i strefy relaksu powstanie trzydziestometrowy mur, który będzie punktem odniesienia wielu naszych działań. Postaramy się zrozumieć, dlaczego mury powstają — po to, aby jak najszybciej je zburzyć. Stworzymy Plac Negocjowania Wolności. Generator Malta wyjdzie też w miasto. Zapraszamy na Mikroucieczki, Mikrowyprawy i do zdobywania Korony Poznania!

Obraz
© Materiały prasowe

Aukcja na rzecz Malty

W czasie festiwalu swoją kulminację będzie miała także Aukcja na rzecz Malty, którą zainicjował Mariusz „Wilk” Wilczyński po doniesieniach medialnych o wstrzymaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tysięcy złotych dotacji na organizację festiwalu. Już ponad 50 artystów i ludzi kultury przekazało swoje prace i cenne przedmioty. Będzie można je licytować od 7 czerwca na portalu charytatywni.allegro.pl i 17 czerwca na placu Wolności. Pomimo trudności chcemy, żeby „Malta” pozostała wierna swojej 27-letniej tradycji: była wydarzeniem otwartym na różnorodność, dialog i zawsze prezentowała sztukę na najwyższym poziomie. Uruchomiliśmy także akcję crowdfundingową „Zostań Ministrem Kultury” na www.wspieramkulture.pl. Zachęcamy do przyznania swojej dotacji. Kultura należy przecież do wszystkich!

W sumie przez dziesięć dni na Malta Festiwal Poznań obejrzymy 290 wydarzeń, stworzonych przez 580 artystów, animatorów i aktywistów z 20 krajów. Cały program festiwalu oraz informacje o biletach i bezpłatnych wejściówka są dostępne na stronie www.malta-festival.pl.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (4)